Доц. Сарийски каза задава ли се рязък скок на горивата
Пазарът в момента е устойчив за това, не се вижда осезаем фундамент за повишаване на търсенето
Основният фундамент, който движи цената на петрола е напрежението в Близкия изток. От известно време насам наблюдавахме нарушаване на симетрията на кривата на валутността при дериватите.
Ако погледнем цената през първите дни на месец октомври, петролът достигна цена от 81 долара, докато в момента се колебае между 74-75 долара. Повишението през последните няколко дни беше относително слабо.
Отговорът на атаката на Израел срещу Иран се очаква, но пазарите се надяват той да бъде по-сдържан и да няма нищо общо с първоначалните заявки за това, че ще се атакува и инфраструктура за производство на петрол, каза пред “Фокус" икономистът доц. Григор Сарийски.
Устойчив пазар
“Пазарът в момента е устойчив за това, не се вижда осезаем фундамент за повишаване на търсенето. Единственият светъл лъч е Китай, където имаше известно понижение на лихвите и се очаква съживяване на производствената активност и повишаване на търсенето.
Друг интересен фактор е предлагането, в резултат от многото нови проекти, които започнаха при страните-производителки и се натрупа излишен капацитет.
И това, което ще направят е да върнат през 2025 г. тези 2,2 млн. барела, за които се обещава от доста време. Не е изключено да се получи известен разнобой между страните-производителки и да видим по-голямо увеличение през следващите месеци.
Очакванията на по-сериозните анализатори бяха, че няма да се достигне до рязко увеличение на цените на петрола, а една умерено висока цена, която ще се колебае близо до настоящите нива, подчерта Григор Сарийски.
Той отбеляза, че цените на горивата вървят с известно закъснение за крайните потребители и че в складовете може да има усредняване с доставките, които са били направени на по-ниска или по-висока цена.
По думите на икономиста трудно можем да очакваме устойчив ръст на цените на петролните продукти, поради това, че българската икономика от 20 месеца е в постоянна черна серия на индустриалното производство.
"Повишение на горивата има заради увеличението на останалите цени. Основният проблем за потребителските цени ще дойде по линия, че ще имаме ограничено търсене и необходимост от увеличаване на фискалните стимули и евентуален ръст на данъците. Тези очаквания са калкулирани на пазара.
Успоредно с това влияят и лихвите, кредитите за бизнеса са с лихвени проценти 2 пъти и нещо по-скъпи от ипотечните и по тази причина продукцията е по-скъпа", добави Григор Сарийски.
Ключов вот
Относно предстоящите избори в САЩ той изтъкна, че Европа се подготвя за негативен сценарий, като оформя ядро от експерти, които да противодействат на враждебни действия от страна на администрацията на Тръмп, ако той стане президент.
"Ако демократите спечелят в Белия дом, това няма да доведе до позитиви за Европейския съюз. С програмите за фискални стимули голяма част от жизнеспособните европейски предприятия започнаха да напускат и отидоха в САЩ.
За Европа печеливш път няма, печелившият път за нея минава през осъзнаване и изграждане на своеобразна автрахична система".
Последвайте ни
0 Коментара: