Трябва да се въведе т.нар. антитръстово законодателство, но има силен корпоративен интерес това да не се случи, обясни пред БНР доц.Григор Сарийски, който е макроикономист от БАН.

"В момента нямаме легална дефиниция на понятието "спекула". Служебното правителство се опитва да въведе общи рамки на нещо, което не подлежи на рамкиране. Нямаме и критерий  за свръхпечалба.  Всичко, което се прави в момента, е в изгода на големите вериги". 

Трудно ще се намери законово основание за въвеждане на таван на цените от страна на държавата, обясни още той. 

"Първият риск е, че може да се появи паралелен пазар. Тези мерки работят за малките търговци. Големите винаги намират как да заобикалят санкциите и да реализират печалба. Първо - трябва да се въведат легални дефиниции за поведението, което искаме да санкционираме.

Второ - трябва да има ефективни мерки върху ограничаването на концентрацията на пазара. Нямаме нито едно доказано картелно споразумение. Потребителите виждат, че и в трите телекома цените се увеличават. Как е възможно това, ако нямате споразумение? "

В една среда, в която няма предвидимост относно цените на суровините и горивата, търговецът предпочита, като застраховка, да слага по-голяма надценка., обясни доц. Сарийски. 

"Това е естественото навлизане в инфлационна спирала. За да реализирате спекула, на вас обаче ви трябва господстващо положение на пазара. Трябва да имате влияние. Не може да спекулирате, ако сте малък търговец. Има много сектори, в които усещаме, че има нещо, но не може да се докаже. Стига се до задънена улица. Необходима е нормативна рамка и ефективна администрация. Но служебното правителство е с вързани ръце, защото не е законодател". 

Доц. Сарийски не участва в събирането на подписи за провеждането на референдум за въвеждането на еврото, той само популяризира инициативата.

"Призовавам хората да се подпишат и артикулирам проблемите, които са свързани с влизането в еврозоната. Тази гледна точка не е достатъчно застъпена в повечето големи медии. В рамките на Комуникационната стратегия се предвижда популяризацията на обратната страна-че еврозоната е нещо хубаво, че няма никакви рискове, но за съжаление, не е така. Моята роля се свежда до алармиране на обществото и посочване на рисковете, които не са никак малко". 

От Инициативния комитет казват, че са събрали над 100 хиляди подписа., посочи доц. Григор Сарийски.

"В момента има две инициативи. Едната е на "Българско огнище". Предстои внасяне в парламента. Оптималното поведение е подписването и на двете подписки. Всяка комисия в НС може да каже ,че въпросът не е законосъобразен. Двата въпроса са формулирани по различен начин, независимо че искат едно и също". 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук