"Фактчекърите са соросоидни политкомисари от най-нисък ранг, нещо като закапечета (заместник-командири по политическата част) на ученически бригади през соца" - това написа в личния си фейсбук профил топ конституционалистът и съсобственик на социологическата агенция "Галъп интернешънъл" доц. Борислав Цеков.

"Това създава редица проблеми за тяхната социална адаптация при предстоящото спиране на американските, а впоследствие и на европейските грантове, които консумират.

Затова е необходимо, като общество, да се погрижим за тяхната социална адаптация и преквалификация. Предвид образователния статус и наличната квалификация на родното фактчекърство, намирам за най-подходящо да бъдат насочвани към занаяти като "лайф коучинг" и "уелнес мотивейшън".

Дали от норвежкия фонд да не пуснат грант на Наталия Кобилкина да им организира курсове? Мисля ги и ми хрумна като идея", каза доц. Цеков.

"Седял си един фактчекър и си мислел за Голямата ликвидация. По едно време се усетил, че само седи", допълни конституционалистът, който и в сряда говори за "голямото пренареждане на политическите пластове" по повод темата, че Meta ще освободи проверителите на факти, "драстично ще намали размера на цензурата" и ще препоръчва повече политическо съдържание на своите платформи, включително във Facebook, Instagram и Threads.