Обединението на президент и казионни НПО-та вече показа, че може да ражда само дестабилизация

Конституционния съд на България е един от най-значимите и в същото време най-енигматичните държавни органи у нас. В страната едва ли има повече от 1000 човека, които ясно да могат да обяснят какви са функциите на конституционните съдии, още по-малко са тези, които могат да изброят поименно настоящия състав на съда.

В същото време конституционните съдии са призвани да пазят фундамента на правовата държава и демокрацията – основния закон на страната. И затова са толкова специални.

Или поне така е редно да си мислим, след като в последната седмица темата за КС и избора на двама нови съдии от парламентарната квота регулярно се опитва да бъде вдигана във въздуха в опит да бъде превърната в медиен скандал.

Народното събрание избра Борислав Белазелков, предложен от ПП-ДБ, и председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова за конституционни съдии. И двамата са ярки партийни фигури, въпреки че в началото Белазелков се пробваше да обяви кандидатурата си за професионална.

Кандидатурите и на двамата бяха внесени от представители на три парламентарни групи – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. След публично изслушване и дълъг дебат в зала, Атанасова и Белазелков получиха близко до конституционното мнозинство и бяха избрани за членове на КС. Отново с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Това доведе до смут в системата и няколко дни по-късно Инициативата „Правосъдие за всеки“, която иначе до съвсем скоро беше част от коалицията ПП-ДБ обяви, че организира протест под надслов - „Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията“. Тоест скочиха на избора на двете кандидатури, гласувани от доскорошните им партньори от ПП-ДБ.

Малко след това, някак доста организирано срещу избора се обявиха и от 14 адвокатски колегии у нас, които твърдят, че в процедурата са били „погазени основополагащи принципи на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост“.

В тази връзка важна подробност е, че неуспелият кандидат за конституционен съдия - Цвета Рангелова от "Възраждане" и в момента участва в управлението на адвокатската колегия в Благоевград, а освен това от предложението за избирането й става ясно, че многократно е избирана в органите за управление на адвокатурата в страната.

Накрая на това действие на сцената излезе държавният глава Румен Радев, който като един Пилат Понтийски обяви, че сезира Конституционният съд с искане за обявяване за противоконституционност на решенията на Народното събрание за избор на конституционни съдии.

Каква е причината за целия този шум? Всъщност основен мотив, сочен от НПО-та, а от последните часове и президента на страната Румен Радев е точно факта, че Атанасова и Белазелков са личности с партийно минало. Както впрочем и Янаки Стоилов, когото Радев вкара преди повече от 2 години в КС – директно от правосъдното министерство, където изпълняваше функцията на служебен министър в кабинета на Радев. И след дългогодишно членство в БСП, в това число и в Националния съвет на партията.

С ярко партийно минало е и друг член на КС от квотата на „Дондуков“ 2 – Филип Димитров, който е виден кадър на СДС и бивш премиер на страната.

Явно козът с партийните фигури не е истинската причина Радев, а и няколко НПО-та да искат нов избор на съдии в КС. Това ясно беше обяснено както от ГЕРБ, така и от председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски, които видяха партийна линия в поведението на Радев.
„Призоваваме президента да не оказва натиск върху независимия Конституционен съд.

Прави впечатление, че президентът за пореден път демонстрира несъгласие с това, че законодателният орган работи, приема важни закони и решения за държавата, която явно противоречи на неговото разбиране еднолично управление на държавата, което наблюдавахме през времето на управление на служебните кабинети.

Той за пореден път показва, че търси конфликт с НС с една единствена цел - да отслаби стабилното парламентарно мнозинство.

Съдиите от квотата на Президентството се назначават еднолично. А процедурата, която Народното събрание проведе за избор на конституционни съдии, беше публична, прозрачна и открита. Тази публичност, прозрачност и откритост той ще я дължи, когато трябва да назначи конституционни съдии", обявиха днес от ГЕРБ. А тезата намери продължение в думите на Делян Пеевски, един от малкото политици в НС, който показа, че обича да нарича нещата с истинските им имена:

„Този проруски президент се опитва да влезе във война с атлантическото мнозинство. Съветвам го да не се занимава с това, да подаде оставка днес, да си основе проекта, да се занимава с избори, а не да се крие зад имунитета си. Моето мнение е, че президентът се страхува обаче да излезе като лидер на тази партия. Пак ще сложи някое „бау-бау” отпред, както го е правил досега и ще се скрие”, заяви Пеевски.

Той поиска държавният глава да реши дали е „цирково куче” на Корнелия Нинова, или ще става лидер на партия. „Според мен той се страхува да основе партия, защото се страхува за имунитета си”, добави председателят на ПГ на ДПС. Пеевски поиска и информация за това какво се случва с разследванията, свързани с президента.

„Да сте чули нещо за тях? Може би трябва да видим в какви отношения е той с главния прокурор. Да не би да има дела „на трупчета”? Какво се случи със записания разговор, където той спасяваше дамата на сърцето си? Има ли край това дело? Къде е скрито? От Гешев, от сегашния главен прокурор или някой друг?”, попита той.

„Президентът, ако е достоен, да излезе, да подаде оставка, да си направи партията, а да не отклонява вниманието с теми, които са приключили. Темата с Конституционния съд приключи. Бяха избрани двама достойни кандидати, които ще положат клетва в петък. Тема – няма”, категоричен е Пеевски. По думите му Радев „в момента си прави партия”. „Според мен е събрал достатъчно средства от двете години. Корупционният кръг около него е чудовищен”, каза още Пеевски, като попита: „Къде потъна „пътят на Копринката”?, „Къде потъна Сотир Ушев?”, „Кой е касиерът?”. За председателя на ПГ на ДПС Президентството е „тъмна институция, пълна с много кеш”.

И за финал – нека си спомним и един друг факт – КС, който по закон се състои от 12 члена вече втора година работи в непълен състав, след като мандатите на двама от парламентарната квота изтекоха. На този фон всеки глас в КС става все по-силен, заради простата математика.

Така, ако сега този избор бъде провален по един или друг начин Радев реално ще има по-силна квота в КС, отколкото след няколко дни, когато съставът на съда бъде попълнен. Затова явно „Дондуков 2“ свири сбор на различните си пешки с единствената цел да събори правовия ред в държавата. А както всички помним, обединението на президент и казионни НПО-та вече показа, че може да ражда само дестабилизация. Затова сега е много важно мелодрамата с КС да не се превърне в комедия от грешки на гърба на държавата.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук