"Би било добре, ако до края на юни има една консолидирана позиция на България за действие нататък по предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС за Република Северна Македония".

Това зави пред БНР доц. Наум Кайчев, заместник-председател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и РСМ. 

По думите му френското предложение е "разумно, сериозно и включва редица очаквания на България":

"Моята голяма забележка е по отношение на езика на РСМ", каза той и добави, че не вижда защо да не продължи да се използва формулата "официален език, според Конституцията на Северна Македония".

Той подчерта, че Двустранният протокол между София и Скопие все още не е подписан.

Според доц. Кайчев КСНС е една от формите за обсъждане на подобен тип въпроси и е право на президента да реши дали има нужда да го свика.

"По френското предложение за Северна Македония виждаме едно разминаване както между политическите сили, всяка от които придърпва чергата към себе си, така и между институциите - правителство и парламент, което не вдъхва увереност и не оставя добро впечатление", коментира той.

Заместник-председателят на Съвместната експертна комисия уточни, че работата на тази комисията "не е изведена в текста на френското предложение, но общата история фигурира индиректно посредством вписването на самия Договор, където тя фигурира много ясно в Преговорната рамка и вписването на протоколите в нея".