Експерти в шах: Наистина ли България ще произвежда супер дрон, по-добър от "Шахед"? ВИДЕО
Вниманието на специалистите от DE беше привлечено не само от външния вид на българския Samjet, който изглежда буквално като копие на Shahed-136/131
Българската компания Самел-90 създаде дрон камикадзе Samjet, който външно наподобява иранския безпилотен летателен апарат Shahed/Gheran. Новината, съобщена преди дни, силно изненада международните експерти.
На официалния сайт на фирма Самел-90, базирана в сателитния в близкия до София град Самоков, този дрон беше определен като „БПЛА от ново поколение, лесен за използване, тъй като не изисква сглобяване, с възможност за автономно излитане с помощта на ракетни двигатели и много бърз по време на полет", съобщава ArmyInform.
В интерес на истината българската страна е работила по Samjet съвместно с швейцарската технологична компания ALIDRONE SAGL.
Не е за вярване в кой наш град правят дронове камикадзе като луди ВИДЕО и СНИМКИ
Този БПЛА е разработен предимно в интерес на българските въоръжени сили, за да им даде "способности за точни и бързи удари", пише в своя публикация румънският портал Defense Romania.
На свой ред експертите на IKK Defence Express (DE) акцентират върху факта, че досега България изобщо не е фигурирала сред страните, произвеждащи различни типове дронове, което само изостря интригата на публикуваната новина.
В случая вниманието на специалистите от DE беше привлечено не само от външния вид на българския Samjet, който изглежда буквално като копие на Shahed-136/131 и за който дори се твърди, че подобен метод на изстрелване, т.е. използването на ускорител с твърдо гориво и ръководство за изстрелване.
Но и фактът, че до този момент в публичното пространство изобщо нямаше съобщения за подобно развитие от българската отбранителна индустрия.
Характеристиките на българското копие на "Шахеда", наречено Samjet, са изложени в общи линии, като са посочени по-специално скорост на полета от 250 километра в час, обсег на използване приблизително "няколкостотин километра" и скорост и лекота на поддръжка, което трябва да допринесе за максимално гъвкаво използване на такъв снаряден самолет в бойни условия.
От различни източници стана известно, че дронът може да носи полезен товар до 5 килограма и да работи до 120 минути.
В същото време остават неизвестни такива важни подробности като силовата установка и общото тегло на самия БПЛА и оборудването на бойната част на дрона.
В същото време се твърди, че такова фундаментално важно нещо е наличието на триосна жиростабилизирана камера на българския Samjet, която позволява на операторите на тези БПЛА да проследяват цели в реално време, дори и при сложни метеорологични условия.
По време на полета местоположението на дрона се показва на картата заедно с изображението от бордовата камера. Трябва да се отбележи, че иранските Shahed-131 или Shahed-136 нямат такива функции.
Компанията пусна и тестово видео, показващо как Samjet излита от катапулт и удря цели на земята. Демонстрирано е и разполагане на наземна станция.
Стартът на масовото производство на Samjet подчертава желанието на компанията Samel-90 да засили позициите си на световния пазар на отбранителни технологии.
Комбинацията от съвременни технически решения, лекота на работа и висока бойна ефективност прави Samjet обещаващо средство в арсенала на съвременните въоръжени сили.
Съвместната работа с ALIDRONE SAGL също показва значението на международното сътрудничество в разработването на високотехнологични отбранителни системи.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: