Седмица след извънредните парламентарни избори политологът Стойчо Стойчев и макроикономистът Евгений Кънев коментираха по-близо ли са до компромиса политическите сили или това е зрителна измама.

„Вероятно партиите са по-близо до компромиса, защото днес смениха тематиката и от спор за премиера се премина към някакъв друг вид жанр в общуването – декларация.

„Има такъв народ“ имат също такава, която „Продължаваме промяната"-"Демократична България“ трябва да приемат преди да получат подписа на ИТН. Интересно е, че се предлага да се огради някой в парламента“, заяви политологът Стойчо Стойчев пред Nova News. 

Поставяне на огради 

Според него поставянето на „огради“ има два смисъла – да се предпазим от нещо или някой, или да изолираме него. „В тази декларация виждам второто, доколкото усилията на едно парламентарно мнозинство би трябвало да бъдат в положителна посока, а не да се изолира някой“, допълни Стойчев.

"Не мисля, че с първия мандат ГЕРБ ще опитат да наложат кабинет, в който Борисов е премиер. По две причини. Първата е свързана със самия Борисов и неговия стил на политика и управление. Много трудно много да си представя как той ще влезе в едно правителство, което ще бъде подкрепено от мнозинство в парламента, върху което той няма контрол. 

Това означава, че във всеки един момент, ако реши Слави Трифонов или който участва в това мнозинство, или Кирил Петков, могат да го свалят с вот на недоверие в рамките на една седмица", посочи политологът. 

"Второ, имаше доста съображения по това, че масово партньори няма да искат да подкрепя този кабинет. Затова ми се струва вариантът с не равноотдалечен, но равноприближен премиер фигура, която е еднакво приемлива за всички. Някой, на когото и двете основни политически групи в парламента биха имали доверие", прогнозира той.

Гаранти за стабилност

Според него е вероятно третата партия, която ще се включи в управляващото мнозинство, да бъде ИТН. Но за да се гарантира по-голямата устойчивост на правителството, е задължително да има четвърта партия.

"Ако от ПП-ДБ искат да окажат влияние върху избора на главен прокурор, върху ВСС и тяхната взаимовръзка, единственият начин да го направят е да бъдат в управляващо мнозинство. Ако стоят отвън, това гарантира този ВСС да избере този главен прокурор", уточни доц. Стойчев.