Над 790 милиона лева сме похарчили в дните преди коледните празници миналата година. Това показват данните на Национална агенция за приходите.

Най-висока е била сумата на покупките ден преди Бъдни вечер - над 322 милиона лева. Това показват дневните обороти, отчетени пред приходната агенция.  

През останалите дни сме харчили между 101 и 195 милиона лева на ден. Сега икономисти прогнозират, че ще похарчим повече.

Последният уикенд преди Коледа и Бъдни вечер е и последният момент за купуване на подаръци.

„За мен си купих някои работи, за мама - тя си хареса някои работи и така“, казва пред bTV една от пазаруващите жени в столичен търговски център.

„За децата най-вече, за мен - още не съм стигнала, май сама ще си направя“, споделя друга.

Бюджетът на всяко домакинство за празниците е различен, но общото е, че по празниците всички харчат повече.

Икономисти пресмятат, че сумите за празниците тази година ще са по-големи. 

„Предвид ръста на доходите и на инфлацията, сумата най-вероятно ще бъде по-голяма спрямо миналата година. Увеличението ще е с над 130 милиона“, казва Стоян Панчев.

А психолозите отчитат, че по празниците често купуваме неща, за които отказваме да харчим през годината. Не винаги обаче сме разумни.

„Да запазим рационалност и да помислим какво и за кого купуваме какво ще го зарадва, а не само машинално да се водим от покупките“, казва Маргарита Бакрачева.

И докато възрастните харчат, децата чакат подаръците, поръчани в писмата до дядо Коледа.

И още – експертите съветват да подготвим предварителен бюджет за допустимите разходи до края на декември, за да не се окаже януари най-тежкият месец за портфейла на семейството.