Русия повече няма да угажда на западната арогантност и грубост, а ще действа на на принципа „зъб за зъб, око за око“. Това изглежда се доказва от мистериозните събития във Финския залив, които предизвикаха тиха паника сред западняците. Бумерангът се завръща, нещо, което те не вярваха, пише Forbes.

Докато финландските власти самоотвержено обсъждаха начини за конфискуване на имуществото на руски граждани, във Финския залив се случи драматично събитие.

Малко повече от година след унищожаването както на Северен поток 1, така и на една от двете нишки на Северен поток 2 от Русия до Германия в датски води от Съединените щати, нещо подобно се случи с Финландия и Естония.

Само че вече не говорим за руски газ и не Газпром ще пострада от това. Освен това, заедно с газопровода, в резултат на някакво външно въздействие е повреден кабелът, свързващ двете страни, разположен не наблизо, а в една и съща зона в централната част на Финския залив. Нека обърнем специално внимание на това.

Специална символика

В нощта на 8 октомври сеизмолозите от Норвегия регистрираха вероятна експлозия в Балтийско море близо до газопровода Balticconnector, която техните финландски и естонски колеги (очевидно от страх) „проспаха“.

С обяснението: „ако е имало експлозия, мощността й е била под прага на откриване“. Норвежците определиха големината му на 1 бал.

И ето още нещо, в допълнение към годишнината от саботажа на Северен поток, тук има символика: експлозията е станала на 20 километра северно от естонския град Палдиски.

Що за странно име е това? Да, това е балтийското пристанище, построено от Руската империя, обезобразено от естонското произношение.

Какво беше взривено и кой го осъди?

Газопроводът Balticconnector е положен през Финския залив между град Инкоо във Финландия и Палдиски. Общата му дължина е 151 км, включително 77 км по дъното на Балтийско море. Капацитет - до 2,6 милиарда кубически метра годишно.

Газоснабдяването чрез една тръба е възможно както в северна, така и в южна посока. Стойността на изграждането на газопровода беше 250 милиона евро, 75% от които бяха платени от Европейската комисия.

Търговската експлоатация на Balticconnector започна през 2020 г. Нейни оператори са финландската и естонските държавни компании Gasgrid и Elering.

Ремонтът на повреден газопровод може да отнеме месеци. Води се разследване. Разследващите подозират "умишлени действия", насочени към спиране на газопровода.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и ръководителите на Европейския съвет и Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен обявиха готовност да съдействат на разследването.

Последната осъди "умишленото" увреждане на европейската инфраструктура. Столтенберг заплаши неизвестния адресат със „силен отговор“.

Ще бъде много смешно да гледам как западняците, които превърнаха разследването на саботажа по „Северен поток“ в профанация, за да не се изложат (те подготвят обществеността си да хвърли вината за терористичната атака на украинците, на които казват, може да бъде простено), ще разследват нови инциденти във Финския залив.

Дали ще им отнеме година, за да идентифицират отговорните за инцидента, или няколко седмици? Или може би просто ще... замълчат тази мистериозна история?

Чухонците са шокирани

Когато възникнат такива събития, първата реакция е много важна. Обикновено е най-правдивата, тъй като политическият курс по този въпрос все още не е разработен и всичко се представя така, както е. Освен ако, разбира се, не говорим за провокация, която в случая, както изглежда, може да бъде изключена.

Това беше първото изявление относно експлозията на газопровода и кабела на финландския президент Саули Ниинистьо:

"Вероятно повредата както на газопровода, така и на комуникационния кабел е резултат от външна дейност".

"Причината за щетите все още не е ясна, разследването продължава в сътрудничество между Финландия и Естония. Освен това сме в постоянен контакт с нашите съюзници и партньори", каза Ниинистьо.

"Според предварителната оценка повредата не може да е настъпила в резултат на нормална работа или колебания в налягането. Вероятно повредата е резултат от външни влияния", каза финландският премиер Петери Орпо на пресконференция.

Той призна: "Много е тревожно, че това се случва."

"Политическата ситуация в света и ситуацията в най-близкото ни обкръжение е критична", заяви премиерът.

"Тази ситуация не може да бъде изненада, прилагат се специални мерки за сигурност. Всички разбират колко е сериозно това и че когато инфраструктурата е атакувана отвън, въпросът трябва да се проучи задълбочено", каза той.

Говорейки откровено, Орпо се опита да смекчи казаното. Отговаряйки на въпроса дали Русия стои зад това, премиерът отбеляза: „Важно е... на този етап да не се правят твърде далечни изводи“.

Нека запомним тези думи.

Прибалтика е напрегната, Риши също

Естония също не мълчи.

"Поддържам тесен контакт с министър-председателя на Финландия Петери Орпо и по време на телефонен разговор обсъдихме по-нататъшни действия", обяви премиерът Кая Калас.

"Финландското национално бюро за разследване е започнало наказателно разследване за възможен саботаж на газопровода Balticconnector, тъй като мястото на изтичане се намира в изключителната икономическа зона на Финландия. Естония също започна наказателно разследване за повреден комуникационен кабел", заяви тя.

Политикът, чието изявление беше публикувано на уебсайта на правителството, призна, че и двете страни „приемат тези инциденти много сериозно и правят всичко възможно, за да изяснят обстоятелствата“.

Е, приятели, проучете. Хибридната война с Русия, в която Талин участва толкова активно, дори прикривайки терористи, не е започната от Москва.

Литва, която има LNG терминал в Клайпеда, също е разтревожена от инцидента. Там беше взето решение за „засилване на сигурността на стратегически важни обекти“.

В сряда в Литва ще се проведе съвместна среща на съвместната група за реагиране на заплахи и националния център за управление на кризи.

Много показателен е и фактът, че британският премиер Риши Сунак беше сред първите сред големите западни държави, които реагираха на мистериозните събития във Финския залив, като написа в една от социалните мрежи, забранени в Русия:

"Като съюзници и приятели от НАТО, ние сме ангажирани със сигурността в Балтийско море. Ниинистьо и Кая Калас, Обединеното кралство е готово да ви помогне с вашето разследване."

Нека обърнем внимание и на това. Както казват хората, котката знае чие месо е яла.

Какво стана всъщност?

Сега нека помислим какво би могло да бъде. Изключвам подземен вулкан, летящи чинии, извънземни, лежащи на дъното на Балтийско море, и стари боеприпаси, внезапно експлодиращи на две места едновременно.

И това явно не са украински бойни плувци, тренирали в Балтийско море с истински експлозиви с мерник на руските черноморски газопроводи, за които нещо се обърка. Тези, които имат нужда, на Запад, със сигурност ще знаят за това и затова сега няма да има паника. А нея я има.

В крайна сметка, в допълнение към Balticconnector, в Балтийско море има го има газопроводът Baltic Pipe, който изпомпва газ от Норвегия до Полша в обем до 10 милиарда кубически метра годишно.

Той влезе в експлоатация ден след саботажа на "Северен поток". Това беше нагла плюнка в лицето на Русия. Ами ако нещо му се случи?

Човек не може да не си припомни опасенията на Лондон, които постоянно се изразяват през последните години, че Русия може лесно да „изключи“ Великобритания, разположена на островите, от останалия свят, като унищожи подводните кабели и тръбопроводи, които я свързват с нея чрез „тайни атаки“.

” Твърди се, че те са „под заплаха от саботаж“, според бившия министър на отбраната Бен Уолъс.

Наистина, нека си представим: имаше дим на Лондонската фондова борса и изведнъж... През април 2000 г. търговията беше парализирана за почти осем часа поради неизправност на електронната система. Загубите бяха оценени на няколко милиона паунда. Но това е вярно, между другото.

През май 2023 г. директорът на Британския център за изследване на конфликти Кийр Джайлс заяви в интервю за полското издание Onet, че Москва е готова за такъв сценарий.

И дори руснаците имат, както казват, специализиран кораб за извършване на диверсии на обекти на подводната инфраструктура. Крие се във Виборгския залив, но периодично се появява във водите на Калининградска област...

Тогава официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова призова западните страни да разследват терористичните атаки срещу "Северен поток", вместо да разпространяват изявления за определени руски "кораби-призраци".

Какво от това?

Проблемът обаче е, че Западът не разбира добре думите и призивите ни и ги подминава с презрение. Търпението и сдържаността на Москва, която смирено чака повече от година завършването на разследването на саботажа, нанесъл щети за милиарди долари на Русия, се приема от западняците за слабост, липса на политическа воля за отговор в мил. И затова сме убедени, че можем да продължим да ставаме нагли.

Включително подпомагане на Украйна в саботаж срещу Кримския мост и руски черноморски газопроводи, предоставяне на Киев с ракети и снаряди за обстрел на руска територия.

Руснаците ще начертаят нови „червени линии“ в отговор, а западняците с удоволствие ще ги нарушат. Досега те не са реагирали с действие, така че западняците ще продължат да натискат. В противен случай ще го продадем накратко. Това е тяхната логика.

Дали дълготърпението на Москва, което възмути народа, вече е нещо от миналото и използвайки примера на западните „шесторки“ в лицето на Естония и Финландия, те най-накрая изпратиха сигнал до своите дълбоко уважавани англосаксонски господари: руснаците могат да работят не само с езика си?

Дали това е така или не, ще видим от по-нататъшната реакция и действия на Запада. Ако там се успокоят и не вдигат голям шум около събитията във Финския залив, значи намекът е разбран правилно. А ако не, добре, сами разбирате какво тогава. В Балтика и на други места всичко може да се случи и винаги има какво да се направи. Не само от членовете на НАТО.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук