Foreign Policy чертае мрачно бъдеще за Русия, войната и времето след края ѝ
Москва няма да може да продължи да води настоящата война след края на 2025 година, когато ще започне да изчерпва ключовите си оръжейни системи, смятат в изданието
"Приказките“, че Руската федерация разполага с ресурси да спечели войната срещу Украйна, не отговарят на действителността. В същото време Москва няма да може лесно да прекрати войната поради редица икономически причини, пише американското списание Foreign Policy, като се позовава на данни на OSINT анализатори.
Според редакцията военната икономика на Русия върви към задънена улица.
"Признаците, че официалните данни прикриват сериозни икономически затруднения, причинени както от войната, така и от санкциите, стават все по-ясни... Кремъл няма да може да увеличи производството достатъчно бързо, за да замени оръжията със скоростта, с която се губят на бойното поле.
Вече около половината от всички артилерийски снаряди, използвани от Русия в Украйна, идват от севернокорейски запаси. В някакъв момент през втората половина на 2025 година. Русия ще се сблъска със сериозен недостиг на няколко категории оръжия“, се казва в статията.
Кога Русия ще изчерпи запасите от всеки тип оръжие не е известно, но Кремъл може да направи малко, за да избегне това, уверява списанието.
Освен това се посочва, че Русия не само няма да може да води война дълго време, но и няма да може "лесно да сключи мир“.
"Огромните военни разходи, които са неустойчиви в дългосрочен план, изкуствено стимулират заетостта и растежа. Почти всички нови работни места са свързани с военните и не носят голяма полза за цивилната икономика, повечето сектори от която изпитват големи трудности при намирането на работна ръка...
Мащабът на следвоенната руска рецесия ще бъде още по-лош, тъй като руската цивилна икономика, особено малките и средните предприятия, се е свила поради войната“, отбелязва изданието.
Foreign Policy обобщава, руските лидери са изправени пред незавиден набор от дилеми, създадени от тях самите:
"Русия няма да може да продължи да води настоящата война след края на 2025 година, когато ще започне да изчерпва ключовите си оръжейни системи. Постигането на мирно споразумение обаче създава различен набор от проблеми“.
В крайна сметка Кремъл ще трябва да избира между три неприятни варианта:
Да съкрати военната и отбранителната индустрия, което би предизвикало рецесия, която може да застраши режима;
Да поддържа високи нива на разходи за отбрана и раздута мирновременна армия, която ще задуши руската икономика;
Да използва армията, за да получи необходимите икономически ресурси, за да я поддържа чрез нови завоевания.
"Прекратяването на пълномащабните военни действия в Украйна няма да сложи край на проблемите на Запада с Русия. Огромният военен сектор на Русия насърчава Кремъл да използва своите военни сили, за да извлича дивиденти от съседните държави.
Алтернативата (демобилизация и рецесия или безкрайно финансиране на раздутата военна и отбранителната индустрия) представляват екзистенциална заплаха за режима на Путин, и независимо от това как Москва ще сложи край на настоящата си война, самите икономически реалности в страната ще създадат нови форми на несигурност за Европа. Далновидните политици трябва да се съсредоточат върху смекчаването на тези бъдещи заплахи“, посочва Foreign Policy.
Последвайте ни
11 Коментара: