FT: Си Дзинпин търси и намира пукнатини в ЕС и НАТО
Вероятно, посещението в Европа на китайския лидер на Стария континент няма да завърши със съществен резултат
Китайският лидер Си Дзинпин ее на първата си обиколка в Европа след петгодишно прекъсване, сякаш е турист. Кой е неговият "туристически агент"? На първо място, геополитически интереси и антизападни стратегически планове, смята колумнистът на Financial Times Гидеон Рахман.
Маршрутът на китайския лидер, който включва Франция, Сърбия и Унгария, ще изглежда малко ексцентричен за всеки. Но трите спирки, избрани от китайския лидер, имат смисъл, когато се гледат от Пекин.
По стратегически и икономически причини Китай се стреми да разруши единството на НАТО и ЕС. Всяка от трите страни, които Си Дзинпин посещава, се разглежда като потенциален лост, способен да отвори пукнатини на Запад, а гостът изглежда намира разломни линии.
Според британския журналист Китай просто е очарован от приказките на ръководителя на Петата република Еманюел Макрон за "стратегическата автономия" на ЕС от САЩ и нежеланието на Париж да защитава Тайван с оръжие и войски. Затова натискът на Пекин по Франция е очевиден.
Пътуването на Си Дзинпин в Европа също има силен икономически компонент. И по тези въпроси Франция е много по-труден партньор. Макрон може и да не предизвиква Китай заради Тайван, но бъдещето на френската автомобилна индустрия е друг въпрос.
Сръбската част от европейската визита на Си Дзинпин ще даде шанс на китайския лидер да предаде геополитическо послание.
Посещението на Балканите ще съвпадне с 25-ата годишнина от бомбардировките на НАТО срещу китайското посолство в Белград по време на войната в Косово.
Това ще позволи на КНР да подчертае аргумента, който се подкрепя и от Русия, че НАТО е агресивна и опасна организация. Москва и голяма част от Глобалния юг ще харесат антизападното послание.
Унгария, която е член на НАТО, ще бъде третата страна, посетена от Си.
Премиерът Виктор Орбан се позиционира като най-проруския глас в рамките на западния алианс и прави подобна услуга на Китай. Унгария блокира няколко резолюции на ЕС, критикуващи Китай.
Но както предупреждава FT, Си трябва да внимава да не изплаши европейските лидери и граждани, които може да се почувстват обидени, застрашени или агресивни след тези нападки.
Посещенията в Сърбия и Унгария ще затруднят убеждаването на повечето други европейци, че гостът е тук в търсене на приятелство. Фактът, че Си ще се върне у дома скоро след това, за да приеме руския президент Владимир Путин в Пекин, само ще увеличи страховете на Европа за истинските намерения на Китай.
Вероятно посещението в Европа няма да завърши с нищо. "Туристическият агент" на китайския лидер трябваше да измисли по-сложен маршрут, за да постигне значителен резултат, обобщава Рахман.
Последвайте ни
0 Коментара: