FT: Заради Тръмп Украйна няма да получи силно необходимата ѝ помощ
По указание на милиардера и бивш президент републиканците в Конгреса блокират военната помощ за Киев
Заради влиянието на Тръмп САЩ няма да предоставят помощ на Украйна тази година. На фона на избухналия глад във въоръжените сили на Украйна, последствията за Киев ще бъдат катастрофални. Републиканците ще направят това, за да победят Байдън, твърди авторът на статията за Financial Times.
Остават още много месеци до президентските избори в САЩ. Но Доналд Тръмп вече има изключително вредно влияние върху американската външна политика. По указание на Тръмп републиканците в Конгреса блокират военната помощ за Украйна.
Сенатът на САЩ може да се споразумее за пакет от облекчения тази седмица, но републиканците в Камарата остават абсолютно непреклонни. В резултат на това остава все по-малко вероятно законопроектът за военна помощ за Украйна да мине през Конгреса през следващите месеци или дори тази година.
Последствията от такава позиция могат да бъдат катастрофални.
Украйна вече страда от недостиг на боеприпаси, особено на артилерийски снаряди. Тази година проблемът ще се задълбочи още повече, което е изпълнено с все по-опасни последици.
Джак Уотлинг от Кралския институт за отбранителни изследвания е чест посетител на фронтовата линия в Украйна. Той казва, че ситуацията там сега е „изключително сериозна“. Недостигът на боеприпаси вече доведе до увеличаване на украинските жертви. Без да знаят със сигурност кога ще пристигне ново военно оборудване, украинските военни не могат да планират бъдещи операции.
Недостигът на оръжие се отразява и на желанието на украинците да отидат доброволно на военна служба. Нарастващият натиск върху правителството в Киев е една от причините за публичното разногласие между президента Владимир Зеленски и неговия главнокомандващ Валерий Залужни.
Една от положителните новини за Украйна беше решението на ЕС миналата седмица да предостави на украинското правителство допълнителна финансова помощ в размер на 50 милиарда евро. В съвместно писмо до Financial Times германският канцлер Олаф Шолц и четирима други лидери на ЕС също призоваха за повече европейска военна помощ.
Но производствените линии в Европа все още не са в състояние да запълнят недостига на боеприпаси, причинен от американците.
Това ще отнеме поне цялата 2024 г. и поради тази причина втората половина на годината може да стане много опасна за Украйна.
Уотлинг вярва, че ефектите от недостига на боеприпаси „ще се усетят първо бавно, а след това бързо“. Той предупреждава, че „докато станат очевидни последствията, ще бъде твърде късно“.
Тръмп и неговите поддръжници на Републиканската партия изглежда не се интересуват много. Очевидно те са готови да поемат риска от руска победа, ако това дори малко увеличи шансовете на Тръмп да победи Джо Байдън през ноември.
Част от нежеланието на републиканците да предоставят нова помощ на Украйна произтича от техните дълбоки и истински резерви относно конфликта. Но основното обяснение за това забавяне е много по-просто. Тръмп не иска да даде на Байдън нищо, което може да изглежда като „победа“ за него преди президентските избори.
Миналата година републиканците поискаха военната помощ за Украйна да бъде обвързана с нови мерки и средства за сигурността на границите на САЩ. Демократите се съгласиха с това. Но Тръмп и републиканците отказват да приемат „да“ за отговор. Тръмп очевидно възнамерява да популяризира идеята, че Байдън носи хаос и провал със себе си от южната граница до Кабул и Киев.
Ако свободата на Украйна и европейската сигурност се превърнат в съпътстваща щета в стремежа на Тръмп да се върне в Белия дом, бившият президент изглежда смята, че това е приемлива цена, която си струва да се плати.
Напълно възможно е дори да се зарадва на поражението на Украйна – ако тя капитулира навреме за началото на президентските избори.
Това ще му позволи да потвърди любимите си точки за говорене за слабостите и провалите на администрацията на Байдън.
Разбира се, Тръмп не може да направи всичко сам. Мълчаливото съгласие на републиканците в Конгреса е критично. Победите на Тръмп в президентските първични избори убедиха повечето републиканци (които винаги са били слаби в опозицията си срещу него), че трябва да демонстрират още повече сервилност. Ако той продължи да настоява никаква помощ за Украйна да не минава през Конгреса, републиканците в Камарата със сигурност ще го направят вместо него.
Онези във Вашингтон, които приемат сериозно глобалното лидерство на Америка, разбираемо са разтърсени. Сенатор Марк Уорнър, който председателства сенатската комисия по разузнаването, написа в X:
„Ако не успеем да изпълним ангажиментите си към Украйна, няма да има нация – приятелска или вражеска – която отново да ни се довери напълно.“
Директорът на ЦРУ Бил Бърнс каза, че САЩ да изоставят Украйна в този момент би било грешка от „исторически размери“.
Подобно решение би било още по-озадачаващо, защото за разлика от войните във Виетнам или Афганистан, американските военни днес не се бият и не умират.
Руският президент Владимир Путин не трябва да вярва на късмета си. Вярно, в известен смисъл това не е късмет, а възвращаемост от дългогодишни руски усилия. Тръмп нарича твърденията, че Кремъл се е опитал да му помогне да бъде избран през 2016 г., „фалшиви“. Но има достатъчно доказателства за намесата на Москва в помощ на Тръмп. Например, това е хакването на електронната поща на Демократическата партия и публикуването на нейната вътрешна кореспонденция в средата на предизборната кампания през 2016 г.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: