"Гардиън": Срещата между Тръмп-Ким, хроника на една предизвестена катастрофа
Тръмп обяви новината в забележително лично и на моменти печално звучащо писмо до Ким, в което посочи като конкретна причина за отмяната на срещата "огромната ярост и отявлената враждебност" на Северна Корея в публичните й изявления напоследък. По-късно президентът каза, че срещата, която беше планирана за 12 юни в Сингапур, все пак може да се състои, а Северна Корея реагира с удивително помирително изявление, в което изрази надежда, че той може да размисли.
Но Тръмп също така отново заговори за военни действия срещу Северна Корея и се зарече да продължи да оказва натиск с икономически санкции. По този начин той гарантира, че поне засега необичайното му ухажване към Ким ще отстъпи място на по-познатия цикъл на заплахи и напрежение, отбелязва американското издание. Бурната история на срещата между Тръмп и Ким - от нейното изненадващо обявяване през март до внезапната й отмяна вчера - е хроника на една предизвестена катастрофа, пише британският в. "Гардиън".
Провалът беше предсказван от почти всеки, който имаше опит от преговори със Северна Корея, и от експерти, които многократно предупреждаваха, че Вашингтон и Пхенян говорят на различни езици. Целият епизод започна и завърши с инстинктивни решения, които Тръмп взе почти без да помисли и да се консултира. Всичко тръгна от посещение на южнокорейски съветник по националната сигурност, който пристигна във Вашингтон в началото на март с послание от Ким за готовността му да се срещне с Тръмп за обсъждане на денуклеаризацията на Корейския полуостров. Тръмп, който беше убеден, че именно усилията му за "максимален натиск" са накарали Ким да иска да преговаря, настоя да използва момента. Но скоро стана ясно, че той няма представа какво значи "денуклеаризация" за Северна Корея.
За Пхенян денуклеаризацията се изразяваше в продължителни преговори, при които САЩ да се отнасят към Северна Корея като към равна, като към сила, притежаваща ядрени оръжия. За Тръмп денуклеаризацията означаваше едностранно разоръжаване, изтъква "Гардиън". Вчерашното решение на Тръмп бележи дипломатически и личен провал за американския президент, който заложи отдавна възхваляваната си репутация на човек, който може да прави сделки, върху срещата с Ким, за която се съгласи, без да се консултира с външнополитическите си съветници, коментира британският в. "Файненшъл таймс".
То също така попарва надеждите за бързо уреждане на въпроса със севернокорейската ядрена заплаха, която още повече тревожи САЩ, Япония и Южна Корея, след като миналата година Пхенян показа, че може да изстрелва ракети с голям обсег и да взривява термоядрени устройства, посочва изданието.
Последвайте ни
0 Коментара: