Неразривно свързани са преговорите за името на Македония и тези за членството й в ЕС, паралелното им организиране е неприложимо. Това каза за "Фокус"  ген. Кирчо Киров за искането на македонския президент Георги Иванов за паралелни преговори за името на Македония и за присъединяването й към ЕС.

Според него разрешаването на първия казус е предпоставка за развитие и на втория. „Дали терминът „Македония“ да фигурира в новото име на югозападната ни съседка все още е препъни-камъкът в диалога ѝ с Гърция“, отбеляза Кирчо Киров.

„Опозицията в Гърция се опитва да играе леко стагнираща роля в преговорите с Македония, но очевидно е, че сегашните управляващи в Гърция като че ли са склонни да приемат един разумен и балансиран вариант на име“, посочи той.

„Известно е, че големият проблем в Гърция е дали това ще наложи предизвикването на референдум в Македония и дали ще отпадне гръцкото искане да бъде променена македонската конституция. Това предстои да видим в бъдеще. По- логичното, по-рационалното и по-полезното и за Гърция, и за Македония е нещата да продължат както досега, особено под егидата на Европейския съвет“, обясни ген. Киров.

По отношение на вътрешнополитическата ситуация в Гърция той коментира и влиянието на опозицията „Нова демокрация“, призоваваща за предсрочни избори. Според него това желание е обяснимо, имайки предвид възможността при нов вот дясноцентристката партия да се радва на изборна победа.