Въпреки патоса и драматично-патриотичните нотки, интервюто на Антони Тренчев за "120 минути" въобще не успява да разсее съмненията около "Nexo".

Това коментира в профила си в социалната мрежа Георги Вулджев. Целият му пост публикуваме без редакторска намеса:

Още в първите минути на интервюто няма как да не повдигне човек вежди при категоричния отказ на Тренчев да каже в коя държава се намира.

Защо?

По-късно когато водещият го пита за глобата платена на регулаторните власти в САЩ за неспазване на местните финансови регулации, Тренчев на практика се опитва да ни убеди, че това е маловажен казус, защото видиш ли размерът на глобата един вид е малък спрямо мащаба на американската икономика. Само дето едното няма абсолютно нищо общо с другото.

След това Тренчев, ей така между другото, казва, че Nexo била компания, оценена на милиарди. Явно с цел да я направи да изглежда по-легитимна, защото е голяма? Първо, това на колко е оценена някаква компания е ирелевантно. Второ, кой е оценил Nexo на милиарди?! Би ми било много интересно да видя кой финансов анализатор по какъв начин е успял да оцени компания, която не публикува финансови отчети.

По-нататък когато водещият пита вярно ли е, че Nexo предлага банкови услуги, без да има банков лиценз, Тренчев се опитва да отклони темата, като казва, че това въобще не е най-важното обвинение на българската прокуратура, далеч по-внушаващо е обвинението във финансиране на тероризъм през платформата.

Очевиден опит да насочи темата към обвинение, което и по мое лично мнение изглежда много невероятно, за да е истина, докато избягва да отговори на обвинението, което (вероятно) е истина и е най-големият проблем с бизнес модела на компанията. За мен продуктите на Nexo със сигурност имат очевиден банков характер в начина, по който се промотират към клиенти, и в това отношение фирмата е на ръба на измамата.

Тренчев продължава всячески да увърта по въпроса с естеството на продуктите, които Nexo предлага.

"По стриктния смисъл на закона" не били крипто-банка, затова в САЩ си имали работа с тамошния еквивалент на КФН, а не на БНБ, защото стриктно казано предлагали ценни книжа.

То това и аз го знам, че предлагат на практика ценни книжа, сиреч инвестиционни продукти, ама я идете и погледнете на сайта на платформата как са представени продуктите ѝ. На заглавната страница няма "инвестирайте в ценните книжа на Nexo", а "депозирайте парите си в Nexo" с обещания за пълна ликвидност на вложението и т.н.

Тук беше добър момент Светльо Иванов да притисне Тренчев още и да го пита дали в начина, по който представят своите услуги Nexo са напълно честни и прозрачни спрямо клиентите си? Ако беше пак щяхме да чуем увъртания.

Що се касаят по-бомбастичните обвинения на българската прокуратура - пране на пари, че тероризъм бил финансиран през платформата (не, че Nexo финансира) - не е изключено, но на мен лично ми звучи малко вероятно да са истина.

А и да са, от чисто финансова и потребителска гледна точка, казусът с естеството на продуктите, които Nexo предлага и дали подвежда или направо мами своите клиенти, е много по-съществен за мен.

Тук някой ще каже - нас какво ни касае това, при положение, че Nexo не приемат български клиенти.

Според мен би трябвало да касае поне политическите формации, които приемат доста крупни любопитно синхронизирани дарения от служители в тази фирма. Едва ли която и да е политическа формация, особено някоя бореща се за съдебна реформа, би искала да бъде обвързана с фирма, която може би подвежда и мами клиентите си. Били те българи или не.

Иначе нашата прокуратура си я знаем много добре що за стока е. Това няма нужда да се коментира. Но именно тук трябва да сме много внимателни.

Най-простично казано, това, че "лоши" хора са "нападнали" (институционално) някого, не прави този някого задължително "добър". Би било много глупаво покрай призивите за съдебна реформа случайно да се направят на мъченици хора, които всъщност са мошеници. Това ще опорочи цялата кауза.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук