В Европа, и преди всичко в Германия, все по-силно звучи критиката по отношение на новите антуруски санкции на Вашингтон. Германският външен министър Зигмар Габриел заяви днес, че ЕС ще противодейства на опитите на САЩ да провежда под прикритието на санкциите политиката „Америка преди всичко”. А германската преса дори пише за заплахата за търговска война между ЕС и САЩ, това става ясно от публикации в германските медии.
Законопроектът за санкциите против Русия, а също и за руските енергийни компании и енергийни проекти с участието на Русия, почти единогласно е приет от Конгреса на САЩ, но засега не е подписани от Тръмп, явно предизвиква сляпо раздразнение в Европа и на първо място в Германия, която е с най-голямо участие в тези процеси.

Във всеки случай, пред изминалите дни едновременно двама германски политици се изказаха против едностранния американски подход. Германският външен министър Зигмар Габриел заплаши САЩ с ответни мерки, ако в санкциите не бъдат отчетени интересите на Европа. „Тръмп засега не е взел решение как и дали ще бъде ожесточен санкционният режим против Русия. Законопроектът във всеки случай предвижда консултации с нас, европейците, преди всичко да се случи.... Ние ще се защитаваме от политиката „Америка преди всичко”, провеждана под предполагаемите санкции”, каза Зигмар Габриел.

Американският законопроект за санкциите противоречи на международното право, смята германският министър на икономиката. „Смятаме, че това просто нарушава международното право. Америка не може да глобява германските предприятия за това, че те осъществяват икономическа дейност в друга страна”, каза Бригите Циприс.  

Трябва да се напомни, че законопроектът за санкциите препоръчва на президента на САЩ да се бори против „Северен поток 2” и другите руски енергийни проекти в Европа, както и съдържа заплахи от санкции за европейските компании, които финансират такива проекти.  

Една от тях, германската Wintershell през изминалите дни поръча социологическо допитване. От него стана ясно, че огромна част от германските граждани (83%) са против разширяването на антируските санкции и 77% виждат зад тях икономическите интереси на САЩ. 

И днес стана известно, че Дюселдорфския поземлен съд е поставил точка в съдебния спор за достъпа на „Газпром” до тръбопровода OPAL. Той сам по себе си представлява отклонение от първия „Северен поток” в Централна и Източна Европа. Съдът потвърди правото на руснаците да запълнят не само половината от неговата мощност, но и още 40% да бъдат докупувани на аукциони.

По-рано Полша протестира против това, мотивирайки се с това, че се нарушава енергийната сигурност на Европа.  

Оптимистите смятат, че с това решение Европа показва, че не възнамерява да следва сляпо американците. Поне що се отнася до икономическите ѝ интереси.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!