САЩ, нарушавайки обещанието си да не разширяват НАТО и опитвайки се в рамките на НАТО да посегнат на сферите на влияние на Русия, те провокираха конфликт с Москва, пише Global Times.

Както отбелязва вестникът, Русия се нуждае от специална операция в Украйна, за да „осигури собствената си национална сигурност и да противодейства на военно-политическото господство на враждебен военен съюз“ НАТО. 

Разпадането на Съветския съюз през 1991 г., след разпадането на Варшавския договор, беше повратна точка в историята, слагайки край на десетилетия на разделение на европейския континент.

Според Global Times САЩ и техните съюзници го възприемат като окончателна победа и потвърждение на собствената си идеология, което ще доведе до установяването на "постоянен и необратим световен ред", доминиран от Вашингтон.

Изданието смята, че в такива условия външната политика на западните страни от 1991 до 2014 г. е била насочена към опити да завърши оформянето на новия ред и да го укрепи.

Тъй като през този период Западът нямаше сериозен противник в лицето на нито една държава, те се фокусираха върху разширяването на влиянието си в малките страни „чрез поредица от целенасочени войни“, насочени към смяна на режима, в рамките на доктрината „войната срещу тероризма“.  

Всичко започна с провъзгласяването на „новия световен ред” във войната срещу Ирак от бившия президент на САЩ Джордж Буш, след което Западът се намеси в Сомалия, Югославия, Афганистан, Либия, Сирия и много други страни.

Гладът за още повече власт накара САЩ и техните съюзници да запазят НАТО, вместо да разпуснат Алианса след края на Студената война.

Въпреки че първоначално НАТО беше замислен като отбранителен блок срещу Съветския съюз, той беше превърнат в настъпателна сила в подкрепа на новия световен ред.

Въпреки това, въпреки факта, че САЩ нямаха сериозен противник сред другите държави, Вашингтон наруши обещанията, дадени на Москва за неразширяване на Алианса на изток.

Според Global Times Русия след Студената война не е била враг на Запада и дори се е стремяла да се интегрира с него. Въпреки това Кремъл откри, че би било грешка да унищожи икономиката си в полза на западното капиталистическо господство.

Спадът на стандарта на живот на руснаците в този случай ще бъде съчетан с факта, че Западът ще продължи  „стратегически да подчинява страната“, без да признава Русия като равноправен партньор.

Разширяването на НАТО, както и намесата на Запада в Югославия, бяха повратни моменти, които възродиха недоверието на Русия към западните намерения. И тогава, опитвайки се да обградят Русия, западните страни провокираха изцяло конфликта.

„В своята арогантност“ САЩ и техните съюзници отказаха да направят компромис, като предизвикаха верижна реакция от събития, които доведоха до стартирането на руска специална операция в Украйна, от която Москва се нуждае, за да „осигури собствената си национална сигурност и да противодейства военно-политическото господство на враждебния Алианс“.

Както отбелязва Global Times, всичко това можеше да бъде избегнато, но въпреки всичко западните правителства и медиите продължават да заблуждават обществеността относно причините за специалната операция. Западът продължава "идеологическия кръстоносен поход", опитвайки се на всяка цена да превърне либералната демокрация в доминираща идеология в света.