Глобалното затопляне ще предизвика енергиен колапс в Европа 

Повишаването на температурите може да провокира огромно търсене на електроенергия сред населението  

https://blitz.bg/analizi-i-komentari/globalnoto-zatoplyane-shte-predizvika-energien-kolaps-v-evropa_news539842.html Blitz.bg

Изследване, публикувано от списание PNAS, хвърля светлина върху перспективата за възникване на дефицит на електроенергия в Централна и Южна Европа. Учените от Потсдамския институт за изследване на климатичните промени са достигнали до извода, че средният ръст на температурата значително ще повиши търсенето на електроенергия именно в южните региони на континентална Европа, които ще изпреварят по този показател северните страни, като Норвегия или Швеция.  

Според учените, в значителна степен може да пострада и енергийната инфраструктура. Ръстът на натоварването на електропреносната мрежа може да доведе до аварии и значителни ограничения на електропотреблението, което, на свой ред, ще усложни ситуацията още повече. 

От повишаването на средната температура на климата, според учените, ще пострада и икономиката на страните от Европа, включително промишлеността и селското стопанство. Специалистите определят като неизбежно и повишаването на цената на самата електроенергия. 
Въпреки мрачните прогнози, през идните няколко десетилетия повишаването на натоварването на електропреносната мрежа в Европа ще бъде сезонно явление.  

Превод и редакция: БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай