Стотици хиляди войници през следващите години трябва да се присъединят към редиците на полската армия, а още повече поляци – да преминат специално военно обучение. За всичко това Варшава отделя безпрецедентни за страната пари.

Това пише руският анализатор Кеворк Мирзаян.

Вижте целия му коментар:


Разбира се, случващото се обяснява със събитията в Украйна, но това е само върхът на айсберга. Всъщност полските амбиции отиват много по-далеч.

Варшава е изключително загрижена за събитията, които се случват в Украйна. И не само защото руските въоръжени сили учтиво нулират милиардите долари, които Полша похарчи за образованието на украинския елит и привличането на Украйна в своята сфера на влияние. Факт е, че неизбежната победа на Русия в украинската специална операция се приема като рязко увеличаване на рисковете на Полша.

Отечеството ще бъде защитено

Според бившия полски министър на отбраната Богдан Клих Украйна е била един вид буфер за сигурност за страната му. „Ако Кремъл успее, броят на враждебните граници на Полша може да се увеличи от една на три: Русия, Беларус и Украйна.

Опасността конфликтът да стигне до източния фланг на НАТО е реална. Трябва да се справим с тези рискове за сигурността сега“, казва Рей Войчек, бивш военен аташе в посолството на САЩ във Варшава.

И за да премахне тези рискове (поне това е формалната причина), Варшава започва мащабна реформа на своите въоръжени сили. На 18 март президентът Дуда подписа Закона за отбраната на отечеството, който предполага рязко увеличаване на числеността на полската армия. „Законът ни дава възможност да разширим допълнително въоръжените сили във всички аспекти“, каза военният министър Блашчак.

Конкретно законът, например, предвижда рязко увеличаване на финансирането за армията. „Ситуацията на изток изисква увеличаване на разходите за отбрана. 3% от БВП през следващата година става реалност.

Освен това се появява нов механизъм за финансиране, като например Фонда за модернизация на въоръжените сили. Всичко това ще доведе до много осезаемо увеличение на разходите, според нашите оценки, това ще бъдат допълнителни 20 милиарда злоти (почти 4,8 милиарда долара)”, обясни полският заместник-министър на отбраната Войчех Скуркевич.

Освен това се очаква ръст на материално-техническата база. През 2019 г. полските власти подписаха споразумение за доставка на ракетни и артилерийски системи с обсег до 300 км (те ще бъдат доставени на войските през 2023 г.), а през 2020 г. за закупуването на американски изтребители Ф-35 - „най-модерният самолет в света“, както ги нарече полският министър на отбраната.

Освен това се водят преговори за продажбата на 250 американски танка „Ейбрамс“ на Полша. И накрая, през 2022 г. американските системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, както и турските БПЛА „Байрактар“ трябва да влязат на въоръжение в полската армия.

Ще купим всичко, ще съберем всичко

Разбира се, една мощна военна държава трябва да има собствен военно-промишлен комплекс. „В Европа сега има недостиг на военна сила, ако се фокусираме върху сценарии на конфликт. Полша вече разполага с добра военна сила, предвид нейния демографски и икономически потенциал.

Полша обаче има слаба отбранителна индустрия и имаше много неуспешни опити да се заеме ниша в тази област чрез сътрудничество. Сътрудничеството с Германия, Франция и т.н. – всичко това още не е довело до нищо.

Следователно закупуването на американски оръжия ще продължи “, обяснява Дмитрий Офицеров-Белски, старши научен сътрудник в ИМЕМО на РАН.

Но поляците не се притесняват от това – те разчитат не на дългосрочни инвестиции във военно-промишления комплекс, а на ускорено въоръжение. „Ние ще преоборудваме полската армия, ще я снабдим с най-модерното оборудване, най-модерните оръжия, а също и ще увеличим нейния брой“, каза Блашчак.

Освен това говорим за увеличение с повече от два пъти - от сегашните 143 000 (това включва и части за териториална отбрана) на 300 000 бойци. Това ще бъде най-голямата армия в Европа, дори по-голяма от въоръжените сили на Германия, Франция и Великобритания.

„Опитът отвъд източната ни граница показва колко е важно да съчетаем професионализма на професионалните войници с висок морал и готовност за защита на Родината на бойците от силите за териториална отбрана, както и на обучените резервисти.

Нашата цел е армия от 300 000 души и ако я изпълним (а съм сигурен, че ще го направим), ще станем една от страните с най-силната армия сред страните от НАТО“, каза Блашчак.

И накрая, принципът на комплектуване на въоръжените сили се променя. Всъщност човек сам може да прецени къде да служи – в армията, силите за териториална отбрана или (и тук е новост) той преминава доброволна военна служба за период от 28 дни обучение и 11 месеца специална подготовка.

В последния случай полякът ще получава минималната заплата на професионален войник, а също така получава възможност да се присъедини към въоръжените сили на професионална основа по опростена процедура (армията в Полша е обичана и уважавана - според официални данни, 70% от гражданите на страната ѝ вярват).

Варшава планира да обърне много повече внимание на привличането на резервисти към различни учения. „Искаме колкото се може повече хора да бъдат обучени, така че колкото се може повече да знаят как да се държат в извънредна ситуация и колкото се може повече да могат незабавно да защитят Родината. Това е нашата цел“, каза Блашчак.

Дайте пари

Ясно е, че 4,8 милиарда долара няма да са достатъчни за всички тези наполеонови планове. И в този момент Варшава започва да казва, че тъй като страната защитава цялото НАТО от Русия, това означава, че самото НАТО трябва да инвестира в полските отбранителни способности.

„Те едва ли ще се бият сериозно с Русия – в крайна сметка говорим за много по-отговорна държава от Украйна. С помощта на подобни изявления Полша искаше да засили вниманието към себе си като "фронтова" държава и да получи пари за това незабавно от САЩ, НАТО и Европейския съюз“, обяснява експертът-международник Вадим Трухачов.

„Разбира се, те разчитат на подкрепата на САЩ. Не само по отношение на финансирането, но и по отношение на укрепване на американския контингент, прехвърляне на най-новите оръжия в Полша и обмяна на опит“, допълни той.

И полски списък с желания намира разбиране в САЩ. „Полша е ключов съюзник на НАТО на фронтовата линия. Тя се нуждае от милиарди долари помощ от САЩ и ЕС, за да помогне на бежанците и да подсили отбраната си. Досега ЕС е отпуснал 500 000 евро, което очевидно не е достатъчно.

По време на посещението си Байдън обеща още един милиард“, напомня Рей Войчек. И дори говори за необходимостта от приемане на програма „Заем-Наем“ за Варшава.

Това е напълно разбираемо - и е свързано не само с желанието за сдържане на Русия. „Това не е от радикализъм. Военните рядко са радикални. Но военните на всички страни от Централна и Източна Европа са учили в Англия и САЩ, работят с тях, имат колеги и приятели. Като цяло всички армии са проамерикански настроени – и тук се вижда ясна подкрепа за американския интерес.

Вашингтон, от друга страна, досега не успя да убеди стара Европа в необходимостта да заеме по-твърда позиция срещу Русия.

Западноевропейците са наясно, че американците искат да отслабят ЕС, да им създадат нови проблеми и след това да имат в джоба си ключа за решаване на европейските проблеми“, обяснява Дмитрий Офицеров-Белски. И тук отново поляците са готови да опитат.

„Те искат да се позиционират като сила, равна по размер на Германия и Франция. И тъй като в икономическо отношение те са безкрайно далеч от това, те могат едниствено да се въоръжат до зъби“, казва Вадим Трухачов.

На изток

И, разбира се, Варшава иска да приведе въоръжените си сили в съответствие с новия статут, който ѝ дадоха американците. „Отчасти, разбира се, дейността на Полша в отбранителния сектор се обяснява с известно несъответствие между съществуващия военен потенциал и ролята на ключовия партньор на САЩ в ЕС след оттеглянето на Великобритания“, казва Офицеров-Белски.

Но къде ще бъдат използвани силите на този „ключов партньор“? Какви ще бъдат практическите военни цели на новата полска армия?

Тук, разбира се, не става дума за превземането на Калининград (който според някои пенсионирани полски генерали Москва по някаква причина трябва да се „върне“ на Варшава), нито за атака срещу Беларус. Ако Полша ще ги използва навсякъде, тогава в Украйна.

„Териториите на Украйна изглеждат доста вкусна хапка за Варшава. По полската телевизия, без угризение на съвестта, те показват карта на разделението на тази нещастна държава, където редица западни региони са включени в Полша“, каза Дмитрий Медведев, заместник-ръководител на Съвета за сигурност на Русия. Ясно е, че това не може да стане по закон.

Може да предизвика остър отпор от украинците, осъждане от други европейски съседи. Но Варшава има отдавна изпитан метод да подслади хапчето и да оправдае грешките си. За да направи това, тя майсторски използва антируска реторика, като всеки път я превръща в истерия.

Да, за изпращане на войски са необходими причина и политическа воля. „Полша все пак е европейска държава, а не САЩ. И ролята на военно-промишления комплекс в нея е по-слаба от тази в чужбина. Но все пак е по-висок, отколкото в по-богатите страни. И затова не може да се изключи, че поляците ще изпратят войските си в Украйна.

Вярно, само в един случай - ако руската армия се приближи до Лвов. Те не могат да позволят на Русия да стои под града, който им е толкова скъп. Иначе няма да влязат на война сами“, казва Вадим Трухачов.

Но дори и в този случай, според редица други експерти, Полша ще се „намеси“ само със съгласието на Русия. Варшава не може да позволи на Русия да застане под скъп на сърцето ѝ град – но още повече, не може да допусне унищожаването на полския „миротворчески контингент“ по време на марша от руските войски.

Всъщност в този случай НАТО няма да я защити – петият член от Устава, този за колективна отбрана, не обхваща защитата на войниците, нахлули в трета държава – и цялата вина за гибелта на полската армия ще падне върху националното лидерство. Което посредствено пропилява не само полски животи, но и инструмент, създаден с американски пари за възстановяване на полското величие. И свои и чужди ще питат за това полското правителство.