Тази седмица Хамбург ще стане място за среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин, пише Guardian. Преговорите по време на срещата на „Голямата двайсеторка” ще бъде следена от целия свят, а думите и жестовете на Тръмп ще бъдат веднага анализирани, за да се разбере дали Путин му оказва някакво влияние, отбелязва авторът на публикацията Джулиън Боргър.
Няма съмнение, че в Кремъл предварително добре са се подготвили за тази среща, съставили са както досие на Тръмп, така са и анализирали целите, които Москва иска да постигне, счита американският политолог Хизър Конли. При това Путин свободно контролира външната и националната политика, докато Тръмп е ограничен от американския Конгрес. На него не му позволяват нито да облекчи антируските санкции преди предстоящата среща, нито да получи „крайни цели”, които да използва по време на преговорите.
 
Затова съветник на Тръмп по националната сигурност заявил пред журналисти, че срещата ще бъде аморфна и импровизирана, че президентите може да обсъдят всяка тема, която поискат. Кремъл обаче има дневен ред, отбелязва авторът на публикацията, защото за Москва тези преговори са извънредно важни за възстановяване на двустранните отношения.
 
Дипломатите говорят за „четири големи кошници”, които включват регионалните проблеми на Украйна и в Сирия, установяване на военни канали за комуникация и икономическите отношения.
 
Освен това двамата лидери трябва да набележат контурите на международния световен ред, при който САЩ и Русия ще могат мирно да съществуват. Сергей Лавров обозначи в какво се заключава новият световен ред: на смяна на Запада, който се опитва да наложи псевдолиберални ценности, трябва да дойде баланс на интересите на големите държави. Според него, НАТО не може да даде достоен отговор на растящата заплаха от тероризъм и вместо Алианса над проблема трябва да работят САЩ и Русия.
 
Превод и редакция: БЛИЦ