Институтът за стратегически изследвания на Heritage Foundation публикува ежегодния Индекс на военната мощ на САЩ, който отразява възможностите и боеспособността на всички родове войски и дава оценки като „много силен“, „силен“, „ограничен“, „слаб“ и „много слаб“.

Въз основа на анализа на широк спектър от различни фактори, включително кадрови проблеми, деградацията на нашите въоръжени сили поради дългосрочната намеса в конфликтите в Близкия изток, невъзможността за правилно поддържане и обновяване на арсенала на бойните самолети и кораби и в някои случаи стратегическото превъзходство на противниците на САЩ, общият рейтинг на американската военна машина беше признат за "ограничен".

В доклад на Главното бюджетно-контролно управление на САЩ в началото на 2019 г. подробно са разгледани най-острите текущи проблеми, свързани с набирането и обучението на личния състав, както на напредналите, така и на помощните звена на всички родове войски на всички нива. В резултат беше направен извод, че в Пентагона липсва цялостна стратегия за тяхното разрешаване.

Като се има предвид предимно негативното отношение на младите хора към военната служба, ситуацията вероятно ще продължи да се влошава, пише "Поглед инфо".

Дори ако се обърне необходимото внимание на гореспоменатите проблеми, осигуряването на американските въоръжени сили с най-новите бойни самолети и кораби, военно оборудване и боеприпаси е задължително условие и изисква използването на най-модерните, но в същото време във висша степен надеждни технологии.

Напоследък в тази област има много тревожни признаци!

Например, самолетоносачът Gerald Ford трябва да бъде пуснат в експлоатация скоро, а повечето повдигащи механизми на кораба все още не работят, така че самолети и боеприпасите не могат да бъдат доставени до полетната палуба. Хидравличните системи бяха заменени с нова електромагнитна технология, но появилите се проблеми не бяха отстранени.

По същия начин надеждните парови катапулти и аварийните спирачни системи са отстъпили място на електромагнитните, защото теоретично това е модернизация, ако не вземете предвид факта, че новите технологии за сега не работят.

Освен това през август миналата година самолетоносачът Harry Truman беше изведен от експлоатация поради постоянни повреди в електрическата система и не бяха установени никакви срокове за надеждното отстраняване на този проблем.

Това доведе до факта, че групата от надводни кораби от ескорта беше разгърната без самолетоносача! Проблемът с електрическото оборудване беше окончателно решен и Harry Truman се присъедини към собствения си ескорт едва в края на ноември.

За съжаление напоследък все по-често се появяват проблеми с американските самолетоносачи.

В същото време големи аналитични центове като RAND Corporation и Центърът за нови подходи за обезпечаване на американската сигурност признават, че Китай активно строи надводни кораби, включително самолетоносачи, и ще задмине САЩ още през настоящото десетилетие.

Що се отнася до военновъздушните сили, Главното авиационно командване на ВВС на САЩ многократно е спирало приемането на въоръжение на транспортни самолети и самолети-танкери KC-46 поради наличието на останки от строителни отломки.

След отстраняването на този непростим недостатък, превозът на стоки и персонал беше забранен за самолетите за неопределено време, тъй като устройствата за обезопасяване на товари все още често се деблокират, което не само представлява потенциална опасност за личния състав, превозвания товар, но дори заплашва способността на пилотите да осъществяват управлението на самолета.

Още по-лошото е, че старата надеждна визуална технология за дозареждане с гориво е заменена от система от камери, която има много недостатъци и сега стрелата на манипулатора ще трябва да бъде проектирана отново, защото драска корпуса на много самолети, приемащи гориво, и по-специално, не позволява на щурмовия самолет Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II правилно се свързва към горивния тръбопровод.

Отстраняването на софтуерните и апаратните проблеми според специалистите може да отнеме 3-4 години. Производителят на злополучния KC-46 е оказалата се в тежко положение компания Boeing!

В допълнение към всички споменати „вътрешни“ проблеми, Русия твърди, че е приела на въоръжение междуконтинентални и хиперзвукови ракети от класа „въздух-земя“, които могат да летят със скорост 27 пъти по-голяма от скоростта на звука и могат да достигнат континенталната част на Съединени щати в течение на 30 минути.

Нашият „реален” стратегически противник, Китай, провежда изпитания на ново поколение ракети, които достигат скорост пет пъти по-голяма от скоростта на звука. За съжаление, министърът на отбраната Марк Еспер признава, че САЩ са на „няколко години“ от създаването на такива оръжия.

А за сега Америка може да разположи сензори в космоса, които могат бързо да засекат изстрелването на хиперзвуковите ракети, но няма надеждна защита срещу тях.

Всичко казано по-горе, както и много други въпроси, свързани с въоръжените сили на САЩ, трябва да се разглеждат в контекста на възникващия военен съюз, състоящ се от Русия, Китай и Иран.

Основната роля на Иран е да продължи да не позволява окончателното излизане на САЩ от конфликта в Близкия Изток. Това е "ярък блестящ обект", който отвлича Америка от военните успехи на Русия и Китай.

Защо нашите военни стратези не могат да видят това по никакъв начин? Освен това сериозен проблем представлява арогантността и невежеството на американската „левица“, която всъщност отрича съществуването на външни заплахи за съществуването на страната и вместо това е загрижена за премахването на резултатите от президентските избори от 2016 г. и провеждането на вътрешна политика, която изцяло и напълно противоречи на традиционните ценности, към които повечето американци се придържат.

Поглеждайки към бъдещето, при това не твърде далечното, трябва да признаем, че ако няма кардинални промени, може да настъпи момент, когато съвременните оръжия и технологичните възможности на нашите противници ще представляват такава разрушителна заплаха, че на нас ще ни остане просто да капитулираме, без дори да открием ответен огън.