"Намираме се в навечерието на пети парламентарни избори за две години. Резултатът от това са все по-разточителни и екстравагантни бюджети, защото партиите не излизат от предизборна кампания".

Това обясни пред БНР Никола Янков, който е  бил заместник-министър на икономиката в правителството на Симеон Сакскобургготски, а сега е уважаван финансов и икономически анализатор.

Ако погледнем програмите на ГЕРБ, ДБ и ДПС, с които те се явиха на избори и които заедно имат общо 123 депутата в парламента, ще видим, че предлагат разумност във фискалната политика на държавата и спазване на маастрихтските критерии за бюджетен дефицит, който трябва да е под 3% от БВП, обясни експертът.

"Ако искат да изпълнят обещанията си към избирателите, те трябва да гласуват бюджет, който да отговаря на тези критерии и да разчита на внимателна селекция при разходите в държавата, както и на целево изразходване на пари само за социалните групи, които имат нужда от тях. Например енергийното подпомагане да се предоставя само на хората, които са дефинирани като бедни по определени критерии. Трябва да се забрави за увеличението на пенсиите с 20%, за каквото говорят от „Продължаваме промяната“, защото това са 4 млрд. допълнително само за пенсии".

Взимането на дългове отвън не решава проблема  с бюджетния дефицит, каза Никола Янков.

„Приходите ще са много по-малко от разходите. Това, че сме ги взели на заем, а не от данъци е лошо. Начинът бюджетния дефицит да е в норма, е да се вдигнат приходите, а не да се взимат пари на заем. Това обаче значи да се вдигнат данъците, което няма как да се случи в предизборна обстановка".

Когато вдигаме административно пенсиите и заплатите, без да има по-висока производителност на труда и допълнително генериране на БВП, това вдига инфлационния натиск, обясни финансовият анализатор.

"Това е удар по най-бедните българи, защото се генерира по-висока инфлация в следващите години. За да се овладее инфлацията, държавата трябва да стимулира предлагането, т.е. да стимулира частния сектор да произвежда повече от тези стоки, които са дефицитни и се вдигат цените им. Това включва енергийни носители, електричество и природен газ от български източници. Такива мерки обаче не се предлагат".

Сегашният бюджет е лош, защото е направен с друга логика – енергийно субсидиране на всички, фиксиране на цени и т.н., поясни Никола Янков.

"ГЕРБ, ДБ и ДПС, които имат мнозинство в Народното събрание, трябва да си изпълнят обещанието, с което се явиха на изборите на 2 октомври и да гласуват един консервативен бюджет", смята той.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук