През 2026 година България може да влезе в еврозоната. Със сигурност няма да е през 2025 г., прогнозира пред БНР икономистът Георги Вулджев от "Експертен клуб за икономика и политика".

Очаква се банките да вдигнат лихвите по кредитите с 1-2 %, но всичко зависи и от регулаторната политика на БНБ, обясни икономистът.

Според него бившият финансов министър Симеон Дянков е по-близо до истината за влизането на България в еврозоната през 2027 г., "защото няма такъв сценарий, по който държава по средата на годината да се присъедини в еврозоната, това би създало затруднило фирмите".

"Далеч по-реалистично е просто да отложат с година датата или дори с повече. Условието е "средната инфлация в България, в последните 12 месеца не трябва да надвишава с 1,5 пункта средната инфлация в държавите в ЕС с най-ниска инфлация". У нас последните 12 месеца е била 8,6".

А в критерия според формулата е бил 4,4%. В момента надвишаваме с 4 пункта критерия и не виждам как това в рамките на 3 - 4 месеца ще се смали тази разлика. Не очаквам в края на пролетта да получим одобрение", коментира икономистът.

Той обясни, че навсякъде инфлацията в Европа беше свързана факторите - международните пазари – енергетика и цени на храни.

"Имаше вътрешен натиск на цените. След началото на пандемията се предприе политика на ниски лихвени проценти от страна на ЕЦБ и големи харчове на страни от еврозоната. Това доведе до скок на потреблението. Конкретно това в България не сме го коригирали.

Нашата фискална политика продължава да е щедра. Не сме овладели факторите, които бутат инфлацията нагоре", обясни Георги Вулджев.

И коментира: БНБ през последната година трябваше да предприеме по-сериозни мерки, за да овладее темпа на кредитирането. Подготвя ги, да. Овладяването на инфлацията не е точна наука, но е ясно, че в тази посока трябва да се върви. Един от сегментите, където ръстът е висок, е имотният пазар и там са ниски лихвите.

Икономистът обясни, че кредитите ще зависят от колко рестриктивни ще са мерките на БНБ, а "това не го знаем предварително".

"В еврозоната има един диференциал от 1 -2 пункта, ако допуснем, че ще има уеднаквяване на лихвените проценти. У нас може да скочат с 1 – 2 %, но това ще се отнася за новите кредити, банките няма да тръгнат да вдигат на вече отпуснатите кредити. Хората, които имат кредити да не се притесняват, може да има корекция, но ще е лека", успокои хората с кредити Вулджев.

И уточни, че основната корекции ще е за тези, които се отпускат.

"На пазара на имоти не очаквам да има срив, но със сигурност лека корекция в някой части на столицата. Имотният пазар в България, като изключим големи градове като София, не виждам нещо притеснително. В столицата очаквам някаква корекция, ако се вдигнат лихвите, но едва ли би била драматична. 

С 10% ще се вдигнат цените на някои места - южните квартали, но не очаквам имотна криза и голям срив", прогнозира Георги Вулджев.

Той допълни: ЕЦБ спря вече да вдига лихвите и засега е в позиция на изчакване, за да видят какво ще се случи с инфлацията дали ще падне на нивото, което искат или ще се окаже по упорита. Ако е по план, във втората половина на т. г или още пролетта ще видим новия цикъл на сваляне на лихви от ЕЦБ.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук