Independent: Бивш британски посланик в Москва предрича скорошно спадане на напрежението
„В някакъв момент ще трябва да се върнем в бизнеса с Русия"
Въпреки тежките дипломатически маневри, сър Тони смята, че руско-европейските отношения ще трябва да се върнат към относителна нормалност, защото поддържането на контакти на високо равнище е необходимост за всички страни.
По време на неговото време като посланик 15 души флотски персонал от HMS Cornwall бяха държани в плен от Иран през 2007 година. Техеран твърдеше, че са влезли в иранските води - обвинение, което Великобритания отрече. Моряците бяха освободени 13 дни по-късно, след като сър Тони договори с руснаците, които имаха значително влияние върху Техеран.
Сър Тони каза, че ако британско-руските отношения не бяха изрядни, управлението на освобождаването на персонала би било трудно.
„Такива неща се случват съвсем редовно и на различни нива ние ще се нуждаем от руснаците да ни помогнат" - каза сър Тони.
„Като част от нашите санкции, ние няма да имаме контакти на високо равнище с руснаците за известно време. Това ще започне да се ерозира след няколко месеца, защото трябва да имате контакти на високо ниво по нещата."
След това през 2014 г., когато Русия анексира от Крим от Украйна, реакцията на Запада беше да наложи икономически санкции.
Въпреки че не съществуваше формален метод за възстановяване на дипломатическите отношения, те се успокоиха, когато тогавашният държавен секретар на САЩ Джон Кери и руският външен министър Сергей Лавров прекосиха пътя на редица международни конференции.
„Тези замразявания на високо ниво са склонни да се разрушат доста бързо, защото светът трябва да върши своята работа.”
„Ние ще продължим бавно да възобновяваме връзките си, но след няколко месеца ще трябва да се върнем, за да можем да правим бизнес с руснаците".
Въпреки че сър Тони заяви, че подкрепя действията, предприети от правителството, той предупреди, че езикът, използван досега от правителствените министри, е бил "ненужно вирулентен" (болесотворен).
"Очевидно трябва да реагираме решително и твърдо, за да се справим с насилието на Скрипал, но в някакъв момент ще трябва да се върнем в бизнеса с Русия".
Той каза, че след отравянето в Литвиненко има активни усилия, за да се гарантира, че политическият език е „много охраняван" - подход, който не е отразен през 2018 г. от министъра на отбраната Гавин Уилямсън и външния министър Борис Джонсън.
Г-н Уилямсън казал на Русия да „мълчи и да си отиде", докато г-н Джонсън сравнява предстоящата Световна купа в Москва с Олимпийските игри по времето на Хитлер.
Г-н Джонсън каза, че ще бъде зле да гледа как руският президент Владимир Путин представя Световното първенство през лятото в отговор на опасенията, че събитието ще бъде използвано като „PR упражнение, за да се креди бруталния корумпиран режим".
„Очевидно трябва да реагираме решително и твърдо, за да се справим с гнева около „Скрипал”, но в един момент ще трябва да се върнем в бизнеса с Русия" - каза сър Тони.
„Ние със сигурност трябва да предприемаме действия, които да минимизират повтарянето на подобна атака, но ние не трябва да изгаряме толкова много мостовете си, че не можем да възстановим линии на комуникация. „Струва ми се, че Гавин Уилямсън и Борис Джонсън са опасно близо до изгарянето на тези мостове.”
В настоящата дипломатическа криза се наблюдава значителна ескалация на напрежението. Сър Тони го описва като „последната проява" на това колко лоши са отношенията между двете страни.
Той предупреди, че конфронтацията е стигнала до точката, „когато Путин отделя част от избирателната си реч, за да се хвали с ядрените оръжия".
„Руснаците са много горди, те знаят във всяка конфронтация колко ще загубят, но техният последен ас е ядреният им арсенал.
„Това не означава, че те искат да го използват или планират да го използват, но трябва да насочим света далеч от тях.”
Превод и публикация: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: