Ако Украйна си върне Крим, нейните разходи за отбрана и задачи по отбраната ще бъдат значително намалени, но ако Крим остане в руски ръце, страната ще бъде принудена да продължи да влага значителни средства за отбрана.

Това се посочва в доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), предадв РБК-Украйна.

Границите на Украйна и линията на съприкосновение между Украйна и Русия преди пълномащабното нахлуване през 2022 г. са дълги - около 3120 км, но включват големи райони, които предлагат значителна дълбочина на отбраната, особено в североизточната част.

Украйна винаги ще трябва да защитава северната си граница, противоположна на Беларус и след това на Русия, много близо до самата граница по линия от запад на изток, простираща се от полската граница до около Чернигов. Киев е само на около 100 км от границата, а основните наземни комуникационни линии минават през Ровно и Луцк на приблизително същото разстояние, пише "Фокус".

Харков, вторият по големина град в Украйна, е още по-близо до международната граница и не разполага с никаква дълбочина. Руската окупация през 2014 г. на източните Донецка и Луганска област и Крим постави под постоянна заплаха няколко други важни украински градове. Мариупол е почти точно на линията на съприкосновение през 2022 г.

През януари 2022 г. Херсон и Мелитопол са съответно на около 90 и 115 км от руския контрол. Тяхното физическо положение обаче предлага по-добри перспективи за по-ефективна защита. От една страна, Херсон се намира от другата страна на река Днепър от Крим, което предоставя на украинците принципни възможности да се върнат обратно към речната линия, ако е необходимо, в случай на подновена руска атака оттам.

Мелитопол не се ползва с подобна естествена защита, но руските сили, атакуващи от Крим, трябва да премине през няколко моста, за да стигне до украинската суша (фактор, от който Херсон също се възползва), създавайки препятствия, които могат да бъдат използвани за забавяне на руското настъпление и за спечелване на време за пристигане на украинските резерви.

(Това, че това не се случи през 2022 г., отразява факта, че противно на руските твърдения, Украйна не се подготвяше за война с Русия преди пълномащабното руско нахлуване.

Една бъдеща украинска армия със сигурност ще го направи. ) През 2022 г. Украйна разполага с по-малко въоръжени сили в тези райони, защото е съсредоточила най-добрите си сили на изток срещу окупирания Донбас. Една бъдеща украинска армия вероятно ще се концентрира по различен начин).

Североизточна Украйна предлага още повече дълбочина. Това е сред най-плодородните земи, но също така е слабо населено, особено близо до международната граница

Теренът предоставя достатъчно възможности за забавяне на действия, зад които резервите могат да се мобилизират, за да защитят по-гъсто населените селища в тила и да се подготвят за възстановяване на земя, изгубена при първоначално подновено руско нападение.

Задачата да се защитават тези дълги линии, дори и в районите, осигуряващи стратегическа дълбочина, е плашеща. Бъдещата украинска армия ще трябва да бъде много по-голяма и много по-добре обучена и оборудвана, отколкото е през 2022 г.

Но това е далеч по-малко обезсърчително от предизвикателството, пред което ще се изправи Украйна, като трябва да защитава настоящите линии, ако конфликтът бъде замразен днес.

Ако Украйна освободи Крим и южните територии, окупирани от Русия, тогава Херсон, Николаев и Одеса ще бъдат в безопасност, а заплахата за Мелитопол ще намалее значително, допълва РБК-Украйна.

Според анализаторите от ISW, Мариупол е единственият голям фронтов град на юг, което усложнява защитата на региона. Украинските войски трябва да бъдат добре подготвени и мобилизирани.

Връщането на Крим под контрола на Украйна значително намалява риска Русия да извърши десантна операция по югозападното крайбрежие на Украйна. Намалява и заплахата от руски ракетни удари по кораби в западната част на Черно море.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук