Руските сили продължават да щурмуват полетата край Авдеевка. Всеки ден украинските войски унищожават повечето от тях, но руснаците стават все повече и повече.

Изданието Wall Street Journal, цитирано от Ройтерс, пише, че изтощените украински подразделения не могат да убият всички.

„Стъпка по стъпка те превземат нашите позиции“, казва лейтенант Александър Ширшин, заместник-командир на батальон от 47-ма механизирана бригада на ВСУ, която защитава километров участък от фронта.

Руската армия понесе големи загуби, за да напредне. В продължение на седмици се изсипват десетки хиляди войници в Авдиевка, опустошен от снаряди индустриален град в района на Донецк в Източна Украйна.

Опитът на Русия да обкръжи града се превърна в най-голямата битка във войната на руския президент Владимир Путин за подчинение на Украйна тази есен.

Превземането на Авдеевка може да отвори пътя на Русия за по-нататъшно настъпление в района на Донецк. Освен това това ще бъде пропагандна победа за Путин, която ще му позволи да каже, че инициативата се връща в Москва, пише изданието.

Това лято Украйна се надяваше да си върне почти 20% от територията на страната от Русия. Но добре укрепените руски линии до голяма степен издържаха контранастъплението.

Украйна удари руските войски и логистиката, но загуби няколко бригади и голяма част от боеприпасите, доставени от Запада, като не постигна желания пробив.

Още преди украинската офанзива да приключи, Русия натрупа резерви за ново настъпление на източния фронт. Битката за Авдеевка може да отбележи началото на многомесечна отбрана за Украйна.

В условия, когато Съединените щати са парализирани и Европа се бори да увеличи военното производство, несигурността относно доставките на западни боеприпаси ограничава възможностите на киевската армия. Междувременно Москва чувства слабостта.

Първите атаки на Русия срещу Авдеевка през октомври се провалиха. Колони от танкове и бронетранспортьори станаха жертва на мини, дронове и артилерия. Руснаците промениха тактиката, изпращайки вълни от пехота напред в малки групи.

И двете армии се борят да маневрират в открит, миниран терен под небе, гъмжащо от дронове. Разликата е следната: Русия, чието население е почти четири пъти по-голямо от Украйна, може да си позволи да загуби хиляди войници срещу незначителни успехи.

В резултат на огромните загуби, които Русия претърпя по време на почти двугодишната война, нейните сухопътни сили разчитат на старо оборудване и лошо обучени наборници, ограничавайки нападателните си способности до атаки на малки градове.

Русия загуби десетки хиляди хора в 10-месечната битка при Бахмут, която беше последната й забележителна победа.

Междувременно Украйна се бори да компенсира загубите на пехотата от лятното контранастъпление и скъпоструващата защита на Бахмут. Броят на украинските жертви е строго пазена тайна, но свежите гробове и препълнените болници в цялата страна показват големи загуби.

Според военния анализатор, генерал-лейтенант в оставка Игор Романенко, числеността на украинските фронтови части имат недостиг от около 20-40%.

„Поради липсата на пехота тези, които останаха, са уморени“, казва той. „Възможности за почивка и ротация практически не съществуват.“

Авдеевка отдавна е трън в очите на руските войски в Източна Украйна. Този укрепен град образува крепост на север от Донецк, ограничавайки руския контрол над региона.

В Авдеевка, където някога са живели повече от 30 хиляди души, са останали само около 1400 жители.

Руските войски обкръжиха Авдеевка от три страни и заеха единственото високо място, разположено на североизток, използвайки го, за да задържат украинската бронирана техника с противотанкови ракети.

Вълни руска пехота се опитват да щурмуват коксовия завод в Авдеевка и са навлезли в югоизточните покрайнини на града.

Според плана на руските войски, близо до Авдеевка те трябва да напреднат на север и юг, след което да отрежат града от пътищата за доставка. Спасителният пояс на Авдеевка се е свил до по-малко от 4 километра между челюстите на руската офанзива.

Атакуващата руска пехота обикновено е зле обучена и често се скупчва една в друга и става лесна мишена, казват украинските войници.

„Напредват като зомбита. Някои от тях са със запалени фарове, което е щастлив момент за всеки картечар“, казва редник Богдан Лисенко, който управлява 25-милиметрова автоматична картечница на американска бойна машина „Брадли“ от 47-ма бригада.

На снимките от дрон се виждат полета, осеяни с тела на руски пехотинци, ударени от артилерия, включително доставени от САЩ касетъчни боеприпаси. Но руснаците продължават напред.

„Те не са глупави. Това е стратегия“, казва ефрейтор Михаил Коцюрба, командирът на „Брадли“. "Те търсят слаби места и след това отиват там. Ние нямаме достатъчно боеприпаси, а те имат достатъчно хора."

Северно от Авдеевка руснаците са железопътната линия, за която се водят ожесточени боеве, и сега трябва да превземат селата Степово и Бердичи, за да напреднат.

 

 

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук