Година след началото на операцията на руските Въздушно-космически сили в Сирия на 30 септември 2015 г. малцина вече оспорват успешността на техните действия. Очевидно е обаче, че това не е пълна победа, пише РИА "Новости" в подробен анализ.
Русия не успя да изпълни редица оперативни военни задачи, да нанесе осезателни щети на инфраструктурата на терористите, да създаде условия за преминаване на сирийската армия в контранастъпление в редица ключови направления и в добавка да укрепи своите външнополитически позиции. Дори западните медии признават, че Москва изпреварва в сирийския конфликт САЩ, действат ефективно и по такъв начин доказват, че решаването на най-важните световни проблеми без нея не е възможно.

Има и не толкова светла страна. Макар действията на руските ВКС да изиграха решаваща роля при запазване на законното правителство на власт, пълен разгром на терористите не е постигнат.

Няма прогрес по политическото уреждане на конфликта, консултациите в Женева още през април фактически бяха прекратени от опозицията поради „неприемливи действия на сирийската армия”.

Не отслабват разногласията и между основните външни играчи, които имат влияние върху ситуацията в Сирия.

В Москва вече открито признават, че не всичко се получи, както се надяваха. Заместник-министърът на външните работи призна : „ние тогава разчитахме, че операцията ще продължи само няколко месеца. Сега отбелязваме годишнина, но краят на работата ни не се вижда”.

Руската авиация действаше най-активно през първите 5 месеца. Тогава бяха извършени над 9000 полета, беше задействан ВМФ (включително подводници), средства за космическото разузнаване (създадена специална групировка от сателити).

Беше нарушена системата за снабдяване на терористите с оръжие и боеприпаси, прекратен бе износът на суров нефт след унищожаване на 209 обекта за добив и 2912 автоцистерни.

На територията на Сирия бяха унищожени над 2000 бандити (особено произхождащи от Русия), 17 полеви командири.

През март 2016 г. Владимир Путин взе решение да изведе от Сирия по-голямата част от групировката. Базите в Хмеймим и Тартус обаче продължиха да работят.

Руските ВКС показаха, че могат да действат ефективно и в условията на реална война. Именно благодарение на тях Башар Асад остана на власт.

За пълна победа обаче вече не се говори. Заявеното прекратяване на бойните действия до Нова година не се сбъдна. ИД не беше разгромена. Беше ясно, че заявените политически цели не са постигнати. Това означаваше, че операцията не можеше да се счита успешна по критерия военна победа.

В Сирия, благодарение на операцията на ВКС, се укрепи властта, а на световната арена – авторитетът на Русия. Умението за грамотно прилагане на военна сила както и преди високо се цени на международната арена.

Сред дивидентите, които получи Русия, е разширяване на пространството за диалог с Европа и САЩ, вече с Москва не се обсъждаха само Минските споразумения.

Като цяло относително не лошата картина с резултатите от операцията в Сирия я развалят два момента: Първо, досега не се удаде да се установи пълноценно взаимодействие с останалите страни, на първо място със САЩ. Второ, няма движение в процеса на политическо уреждане в Сирия. Всъщност изобщо няма процес. Страните не са готови за компромиси и отстъпки.

В тези условия не трябва да се очаква прекратяване на въоръжената борба в Сирия или дългосрочно прекратяване на огъня. А това означава, че остават и всички съпътстващи рискове, в това число страната да тръгне по иракски или по либийски сценарий. Това обаче ще доведе до много опасна черта, зад която започва непредвидимото.

Не способства неспособността или нежеланието на Вашингтон да изпълни поетото задължение да разграничи отрядите на въоръжената опозиция, считани от САЩ за „умерена опозиция”, от терористите на „Джебхат ан-Нусра”.

Заради това Русия заяви на заседание на Съвета за сигурност, че повече няма да прави едностранни стъпки по прекратяване на бойните действия.

Превод и редакция: БЛИЦ