Какво ще последва след турската операция „Маслинена клонка”?
На Анкара не й трябват размирни кюрдски територии, тя си ги има предостатъчно
Какво могат да противопоставят кюрдите на турските планове? Те разчитат на варианта да водят решителни боеве и да се надяват на дипломатическа подкрепа от САЩ и ООН. И тъй като това ще се проточи много дълго, този вариант е изгоден за Турция, защото през това време кюрдите ще се бият и ще понасят загуби.
А как „Маслинена клонка” ще повлияе на ситуацията в Сирия? Предвестник ли са събитията в анклава Африн за съдбата на кюрдите? Във всеки случай те са изгодни за Башар Асад и за това той се ограничи с формален дипломатически протест.
Още преди гражданската война кюрдските сепаратисти под влиянието на автономията на иракските си съплеменници разполагаха със свои военни формирования, а също и със свои органи за местно самоуправление. Те бяха малко зависими от властта в Дамаск.Със започване на военното противопоставяне в страната кюрдските отряди бързо унищожиха сирийските правителствени органи и фактически създадоха своя държава.
Причина стана войната в Ирак, започната през 2003 г. от САЩ. В Сирия от околните държави нахлу поток от радикални ислямисти, които се стремяха да се бият с американците в Ирак. Те се движеха по три основни канала, събиращи се в Дейр ез-Зор: първият през Ливан и Дамаск, вторият – през турската граница, третият – през територията на кюрдите. За да не пропуска терористите в Ирак, Пентагонът и ЦРУ започнаха тайно да формират от сирийците и кюрдите групи, които ловяха пришълците. Именно тези отряди прераснаха с подкрепата на САЩ във въоръжени формирования. После на тяхната база се оформиха органите на властта.
От 1991 г. кюрдите заемат най-проамериканска позиция в региона на Близкия Изток: през 2003 г. именно те станаха тази сила, с чиято помощ „зелените барети” разгромиха иракската войска в северната част на страната.
Анкара по всичко изглежда не планира да оставя на територията на Сирия свой военен контингент. Остава въпросът какво ще е поведението на Турция след приключването на операцията? Възможно е освободените територии да бъдат предадени на Свободната сирийска армия. Не е изключено Турция, Русия, Сирия и Иран да се договорят и в Африн да се появи демилитаризирана зона. Това обаче е в неопределено бъдеще време, засега основните събития от „Маслинена клонка” са занапред.
Ще дойде ден да се дискутира каква ще е съдбата на териториите източно от Ефрат и на кюрдите изобщо. За сега обаче шлагерът на деня е „Маслиненото клонче” и странното дипломатическо бездействие и мълчание на Русия и Иран.
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)
Последвайте ни
0 Коментара: