Хампарцумян каза тежката си дума за бюджета, гласуван посреднощ
България не може да надскочи себе си, защото някой посреднощ е изгласувал нещо си, посочи той
"Твърдите параметри от 3% дефицит най-вероятно ще ги постигне. Бюджетът е хипотеза.
Ако не успееш да събереш, харчиш по-малко и пак ще събереш. България не може да надскочи себе си, защото някой посреднощ е изгласувал нещо си.
Надали ще ни дадат счетоводен бонус за Еврозоната, така че ще трябва да бъдем дисциплинирани в това отношение", това заяви Левон Хампарцумян в ефира на bTV.
Според него мерките за събираемост, по банков път, което приеха депутатите в бюджета за фирми с над 100 служители, са добро намерение, но ще се види как ще се осъществи, защото от другата страна според финансиста ще има съпротива
"Вместо да гоним бизнеси с апарати и ДСС, по-добре е да се измисли друго решение, като патентен данък например, би могло нещо да се направи, но това явно не е работа за бюджет за 6 месеца, сега се търсят мерки за по-бързи резултати", каза Хампарцумян.
Друга промяна, която приеха депутатите късно снощи на 20-часовото заседание е да се разкрива банковата тайна по искане на директора на НАП, ако това е поискано от публичен изпълнител.
"Това е стар спор, всякакви служби искат да имат неорганичен достъп към финансовата информация за фирми и индивиди, банките съответно се съпротивляват и това е спор, който няма да се разреши и се търсят разумни компромиси.
Представете си, ако финансовите данни попадат при недоброжелатели и от тази гледна точка трябва да бъдем внимателни да не дадем прекалено лесен достъп", смята финансистът.
"Бюджетът не се бори с инфлацията, а създава условия на икономиката да се пребори с инфлацията. Има огромно неравенство на доходите в България, което не е добро това съотношение", добави Хампарцумян. По думите му не може да се очаква в половингодишен бюджет някакви стратегически цели, които да се постигнат.
Финансистът заключи, че трябва да се стремим към бюджети без дефицит, като според него този за следващата година или ще бъде с подобен дефицит или с малко по-намален от предишния.
"По-важното е какъв ще е Бюджет 2024 и Бюджет 2025", посочи финансистът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
10 Коментара: