"Двете фракции бяха насилени да седят заедно, докато се ненавиждат. Воденето на битката се смята в това поле за изчерпано.

Сега искат да ги пренесат отново в обществото, което означава, че ни тласкат към избори. Искат го и двете страни", това коментира в ефира на БНТ Харалан Александров.

"Това, че едните ги бяха изловили на среднощна сбирка, на която на практика ни съобщиха как планират да узурпират властта с малко помощ от приятели. Абсолютен потрес от гледна точка за минималните стандартни на демокрация.

Но това не предизвика потрес, защото те бяха посочени като правилните прогресивните, добрите, които щяха да ни поведат към, бъдещето и щастливата глобализация, която обаче не се състоя", каза още той. 

По думите му "с такива коалиционни партньори (като ПП) никога не можеш да свалиш доспехите, трябва да спиш въоръжен до зъби. Ясно е, че те се чудят как да те бастисат". 

Антропологът обясни, че в този ред на мисли това не може да бъде обяснено в категориите на модерната политика.

"Единственият метод, който се сещам, е регресивният. Трябва да се върнем назад в миналото.

Ние сме някъде между средновековието и ренесанса. Това е политиката на честта.

Буквално имаме ситуация, в която очевидно доминиращата партия ГЕРБ с нейните рицари, барони и могъщ херцог, имат оскърбена принцеса. Мария Габриел е европейската принцеса на ГЕРБ.

Те буквално се нареждат пред нея и казват: "Няма да стане, докато Асен Василев не се извини, както ние решим, който по типичен за него начин, изпадна в хистерична криза и наговори куп глупости".

Това не е нещо ново. Те просто като се разтревожат или чупят бутилки, или обвиняват другите, че са мафия.

Така функционира тази истерична общност. Има много причини за това. Вятъра на промяната не вее в платната им в момента, разбираемо е защо са уплашени", коментира той.  

Но как да се извини?" - зададе въпроса Александров.

"Ако сме в тези исторически категории, нещо средновековно трябва да си причини Асен Василев - да се облече във власеница, да отиде босичък, посипан с пепел и да се налага с волски камшик от осем възела, за да изкупи вината си. 

От човек, който очевидно има артистична характеристики, а да искаш такова тежко извинение, е гаранция, че няма да го получиш", предположи експертът. 

"Всеки ще разкаже как е обиден от другия", добави Александров. 

"Когато говорим за тази общност с истерични реакции, трябва да имаме предвид елита на тази общност. В основата си тя не е толкова истерична, има по-европейски разбирания как трябва да се случва демокрацията.

И когато елита реагира недемократично, това се отразява на отношението на хората, които са излъчели този елит", каза на свой ред политологът Георги Киряков.

Далийски коментира, дали, ако се спази уговорката на ГЕРБ да не подкрепят друг премиер, освен Габриел, отиваме ли на избори. 

"Не знам. Може да строим хипотези на база рационализация на процеса. Като няма такава, всяка наша хипотеза ще е със стойността на хвърляне на боб.

Искам да се върна на прословутия запис, направих си усилията да видя какъв начин на мислене стои зад този тип говорене.  

Самият факт, че виждаме едни обяснения през понятия като левиридж, бранд, едно разбиране на политиката през категорията на бизнес отношенията и проектния цикъл, в който някой трябва да изкара нещо за себе си - това не е революционно, но е показателно за това, как този политически елит разбира своето участие в политиката", каза политологът Страхил Делийски. 

"Надеждата на някои политически лидери, че след избори ще се реши кризата - ще остане напразна. Напротив ще започне нова политическа криза", изрази своето мнение Киряков. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук