Хиперинфлацията надвисна над света, Русия трябва да предприема спешни мерки
Венецуела живее с хиперинфлация от няколко години
Но случващите се след това събития говорят, че нашите изводи са били преждевременни. Заплахата от хиперинфлация по света е реална, както никога преди. На този фон Русия трябва да предприеме извънредни мерки, за да се подготви за нов скок на инфлацията и да излезе от ситуацията с най-малки загуби.
Венецуела живее с хиперинфлация от няколко години.
Федералният резерв прекратява програмата за изкупуване на активи. От октомври до юни ще бъдат напечатани 55 милиарда долара. И от юни обещават напълно да спрат печатния стан. Макар и, разбира се, това едва ли ще се случи, просто нивата на емисиите ще се снижат до предкризисното равнище.
При това Конгресът на САЩ утвърди инфраструктурен план с обем от 973 милиарда долара за пет години. 550 ще бъдат, както е казано по-горе, напечатани. Останалите - преразпределени от други програми. По-рано се предполагаше, че стойността на инфраструктурния план ще бъде в размер на 2,3 трилиона долара за осем години.
Но проблемите с инфлацията започнаха да се разгарят в други региони. Така инфлацията в ЕС през октомври е 4,1%, скачайки от септемврийските 3,4%. И това, разбира се, не е краят. Високите цени на енергийните носители тепърва започват да дават подобен ефект.
Затова, без съмнение, ще видим ускоряване на инфлацията. Отделно следва да се спомене, че в Германия инфлацията е скочила до 4,5%.
Също така да отбележим инфлацията във Великобритания. През септември е 3,1%, но на 17 ноември ще бъдат огласени цифрите за октомври. Прогнозират се 3,9%
В Канада инфлацията е 4,4%, а в Китай - 1,5%.
В Япония инфлацията е 0,2%, но тук нещата са значително по-интересни. Дълго време японците живеят в условия на дефлация (но това не е хубаво, защото умерената инфлация е следствие на ръста на икономиката, какъвто Япония няма). Въпреки това сега Токио се готви да отпечата 40 трилиона йени (около 350 милиарда долара), което разбира се, донякъде ще обезцени йената.
Ето в каква ситуация сме се оказали към края на есента на 2021 година. И сега да си спомним нашите златно-валутни резерви. Според последния отчет на ЦБ на РФ те са се разпределили по следния начин:
Евро - 28,8%
Злато - 21,5%
Долар - 20,9%
Юан - 13,2%
Британска лира - 6,7%
Йена - 5,2%
Канадски долар - 2,7%
Останали валути - 1%
Припомняме, че общият обем на златните и валутни резерви възлиза на рекордните 622,1 милиарда долара към 5 ноември.
От тях доларът вече поевтинява със страшна сила, еврото е на ръба на тежка инфлация, която само ще се ускори през зимата, британската лира и канадският долар също поевтиняват, йената се готви. Само златото (което беше изкупено на вътрешния пазар, тоест парите влязоха в икономиката) и юанът могат да бъдат признати за успешни инвестиции. Те обаче са само 34,7% от общите златни резерви.
Във Фонда за национално благосъстояние ликвидната част изглежда малко по-добре. За щастие Министерството на финансите успя да се отърве от долара тази пролет, но увеличи дела на еврото до 40%, а лирите и йените са по 5%. Останалите 50% се разделят между юана и златото (съответно 30% и 20%).
Ако финансовите власти не предприемат никакви мерки, тогава десетки милиарди долари ще бъдат „изгорени“ в инфлацията. Спешно трябва да се инвестира „опасната” част в развитието на реалния сектор на икономиката, като същевременно се увеличи делът на юана и се върнем към изкупуването на злато на вътрешния пазар.
Дори не говорим за необходимостта от активно въвеждане на протекционистични мерки (защитни мита, квоти и т.н.). Няма нужда да говоря за това..
Това обаче не е достатъчно, трябва да се вземат и финансови мерки. В момента ситуацията може да бъде спасена само от активното развитие на реалния сектор, който, за щастие, у нас не е толкова силно свързан с финансовия пазар.
Константин Двински
Последвайте ни