„Кирил и Лена са символ на онази част от обществото, която смята, че дългогодишното четене е загуба на време“, това заяви журналистът Петър Волгин. По думите му „може и така да се действа, разбира се. Ама е тъпо“.

БЛИЦ уточнява, че думите на Волгин са по повод казаното преди дни от говорителката на кабинета „Петков“ – Лена Бориславова, че „Гугъл така показа“. Заради думите й мрежата я спука от бъзици.

Казаното от Бориславова идва, след като преди това премиерът Кирил Петков представи списък с 19 имена на прокуратурата. Имена, които се оказа, че са събрали след „търсене в Гугъл“.

Ето какво написа в личния си фейсбук профил журналистът Петър Волгин по този повод (публикуваме думите му без редакторска намеса):

Фактът, че онази британска леля, министърката на външните работи Лиз не знае къде се намират Воронеж и Ростов не е просто гаф. Това е тенденцията, според която на ключови постове се назначават не можещи и знаещи хора, а лица, верни на "партията и правителството". 

Или на световния хегемон. Така е във Великобритания, така е и в България. 

Имаме си премиер, който не знае колко моста има на река Дунав и има проблем със спазването на законите и разделението на властите. За Хосе Ортега и Гасет ме е страх да го попитам. 

И в същото време този човек има самочувствието, че е в състояние за два-три месеци да реши проблемите със Северна Македония. 

Това е самочувствието на незнаещия, който е убеден, че с две влизания в Гугъл ще накаже не само българските престъпници, но и ще въведе справедливост по цялото земно кълбо. 

"Кирил и Лена" са не толкова имена на конкретни личности. Това е символ на онази част от обществото, която смята, че дългогодишното четене е загуба на време, че интернет търсачките са несравнимо по-ценни от фондовете на Британската библиотека, че е достатъчно да махнеш 20 души, за да настъпи истински рай у нас. 

Да вървиш по пътя на "Кирил и Лена" означава да зачеркнеш огромни пластове от световната култура  за сметка на краткосрочни бизнес ползи. 

Може и така да се действа, разбира се. Ама е тъпо“.