Евентуална конфронтация между САЩ и Китай няма да има победител и ще завърши с изтощаване и на двете страни, подобно на ситуацията след Първата световна война. Това заяви бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър в интервю за швейцарския вестник Die Neue Zurcher Zeitung.

В същото време, според Кисинджър, на американския президент Джо Байдън ще бъде трудно да поправи напрегнатите отношения между Вашингтон и Пекин, тъй като общественото мнение в САЩ възприема Китай като перманентен враг.

САЩ не биха могли да овладеят възхода на Китай - и не възнамеряват да го направят, дори и да имаха възможност, увери Кисинджър. Политикът отбеляза, че до 2017 г. отношенията между САЩ и Китай са били от партньорски характер, но никой не е очаквал, че КНР толкова бързо ще се превърне в държава, която почти не зависи от сътрудничеството.

През последната година и особено през последните месеци от президентството на Доналд Тръмп, напрежението между Вашингтон и Пекин се е увеличило драстично, казва Кисинджър. В същото време, по негово мнение, администрацията на Байдън осъзна, че конфронтацията между САЩ и Китай не е от полза нито за тях, нито за останалия свят.

„Това ще се превърне в конфликт без победители, който подобно на Първата световна война ще завърши с изтощаването на двете страни“, твърди бившият дипломат. В същото време правителството на Байдън има сериозен вътрешнополитически проблем, тъй като общественото мнение в САЩ възприема Китай като враг, отбелязва Кисинджър: затова за новата американска администрация ще бъде трудно да намери изход от конфронтацията.

По отношение на Тайван, един от основните проблеми в отношенията между САЩ и Китай, Кисинджър отбеляза, че не трябва да се търси решение на двойния статут на острова. Според политика през последните 50 години се е разработил специален ред, при който както САЩ, така и Китай признават двойнственото положение на Тайван. Война за Тайван би била трагедия, предупреди Кисинджър.

Дипломатът коментира и актуални събития в Близкия изток: според него е невъзможно да се постигне всеобхватно мирно споразумение между Израел и Палестина, тъй като то ще трябва да вземе предвид твърде много отделни интереси. Следователно е необходимо съсредоточаване върху постижими цели: избягване на идеологически конфронтации и разрешаване на конфликта от геополитическа гледна точка.

Според Кисинджър идеалното бъдеще би било състояние, в което различните културни групи биха имали общи глобални цели, които възприемат като общи проблеми.

Политикът отбеляза, че такова единство е възможно по въпроса за глобалните климатични промени. Кисинджър също подчерта, че новите технологии ще играят все по-голяма роля в живота на хората.

По-специално той отбеляза, че мащабът и целите на технологичните гиганти в момента превишават мащаба и целите на националните държави, макар все още да не се възприемат като политически сили. Освен това лидерите на тези гиганти се интересуват само от икономически растеж, а не от устойчиво развитие.

Източник: "Труд"