Все още в Държавен вестник не е публикувано решението на Народното събрание, с което депутатите се противопоставиха на провеждането на референдум за запазване на лева и въвеждане на еврото след 2043 г.

"В деня на гласуването на това решение на Народното събрание се смесиха двата въпроса – въпросът, поставен на референдума и отрицателното становище на правната комисия.

Но по несъмнен начин депутатите изразиха своята воля с отрицателния си вот, като отрицателният в случая беше положителен, защото гласуваха "за" отмяната на референдума, тоест да не се проведе референдумът. Волята на Народното събрание се обективира от пленарната зала, не от комисията."

Това мнение изрази пред БНР преподавателят по конституционно право Орлин Колев.

"Референдумът би бил задължителен само и когато отговаря на законовите изисквания. Тази добавка не се изрича така ясно от привържениците на референдума", посочи той.

Колев вижда и законодателен, и конституционен проблем. Според него не може да се задейства задължение на парламента да вземе решение, когато самият въпрос противоречи на други разпоредби на закона.

"Поднасяйки въпроса по този начин, заблуждаваме обществото."

Необходимост за преразглеждане на решението не съществува, смята Орлин Колев.

След обнародването му, решението на НС подлежи на контрол за конституционосъобразност. За да сезира "Възраждане" Конституционния съд, са необходими 48 подписа на народни представители, поясни юристът.

"Не съм убеден, че онези, които са гласували в подкрепа на референдума в пленарната зала, ще подпишат такова искане до КС."

Запитан защо толкова често вече бива сезиран Конституционният съд по различни казуси, Орлин Колев коментира, че "това само по себе си не говори добре за българската демокрация", макар КС по думите му да е мъдър арбитър.

Експертът апелира да не страдаме от чувство на малоценност, "че нашата конституция е конституция на компромиса", приета във време на остро противопоставяне, защото въпреки това тя е модерна конституция.

"Много от политическата класа оправдават своето поведение с ограниченията на Конституцията, което не е така. Голямата драма на българската Конституция е именно съдебната власт."

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук