Отклоненията, които си носим, за да можем да се повлияем от подобни спектакли, които ни се предлагат. Ясно е на всички, че това е популярната на всички понци схема от началото на миналия век. Но в повечето случаи, в които е имало масовизация на подобни явления, винаги се е случвало при сериозни финансови кризи. Това заяви криминалният психолог Росен Йорданов в ефира на БНТ.

Повод за анализа му е разследването срещу криптокралицата Ружа Игнатова и обвинението за измама с OneCoin, повдигнато срещу нея. От своя страна американският посланик на САЩ заяви, че е обявена и нова награда за информация, която може да доведе до ареста на Ружа Игнатова, като наградата е на стойност до 5 млн. долара.

"Периодът, в който е действала Ружа Игнатова, е периодът между пандемичната и финансовата криза. Тогава в хората се наблюдават изключително много колебания и тя е използвала целия реквизит на измамата.

В чисто човешки план могат да се използват много механизми, защото хората изкривяват възприятията си в такива периоди и стават много податливи", коментира Йорданов. И даде за пример водещ принцип в Гещалт психологията - принцип на прегналост или тогава, когато човек вижда фигура, която му е позната, но не е завършена. Въпосът в този случай е как се възприема тя от хората.

По същия начин измамниците правят това - създават целия реквизит изключително достоверно, за да изглежда като реално. В случая Ружа Игнатова е допълнила всичко и с една фондация, което изключително много повишава нивото на достоверност, поясни криминалният психолог.

Много трудно се повдига обвинение в такава ситуация. На практика повечето неща, които се вършат, разгледани поотделно, безспорно могат да бъдат квалифицирани, но създадени в система създават този ефект. Много е трудно наистина!

Като основа на възприятията, ако слезем по-надълбоко в човешката психика, моделът е един и същ - отдолу стоят две неща - дефицити и надежди, и обикновено дефицитите са два пъти по-големи от надеждите. Човек копнее за бърз баланс, за бързо възстановяване на комфорта си, особено в периоди като пандемичната, които направиха хората уязвими и много податливи на всякакви форми на въздействие.

В България преди години имаше една секта - пасторът събираше по 20, по 30, по 40 000 души, за да лекува хората с Божието провидение. Тези периоди са опасни. Създават масови психози. Едно заразяване и благоприятни условия за развиване на всякакви глупости, поясни още Йорданов.

Ние непрекъснато се оплакваме, че детронираме репутацията на институциите, мислейки си, че те са нещо различно от нас. Това особено го правят политици. Съветват тези, които са били в службите, да престанат да го правят, защото това означава, че уронват собствения си престиж. Няма българин, който да не иска да се чувства горд! Имаме нужда от обединение, а не да рушим постоянно собствения си авторитет, завърши той.