През декември 2014 година за председател на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата бе избран доц. Кристиан Таков. Да, да, това е същият жонглиращ с думи от света на великите духове протестър, който не пропуска възможност да се вклини навсякъде, където му предложат, разкрива новата книга на вестник „Телеграф“ - „Яслата на Агнешките главички“.

Истински продължител на шумкарското дело на дядо си – както повечето протестъри и той е от кървавочервен партизански род. Кристиан Таков е внук на прочутата в миналото номенклатурна фамилия Такови. Най-известният неин представител е членът на Политбюро Пеко Таков, който бе изваден от състава му през 1982 г. заради криминалните истории на неговия син Янчо Таков.

Кристиан е внук на неговия брат Кръстьо, който също е партизанин и активен борец срещу фашизма и капитализма. Може би затова толкова си пасва с другия протестър и провален министър Христо Иванов, който също е от болшевишко семейство – дядо му Недялко Бойкикев е комунист-терорист и политемигрант в Съветския съюз, загинал по време на сталиновите чистки в лагер край река Колима. А майка му, видната след години комунистическа активистка Мария Бойкикева, израства в Москва и се връща в България, без да знае дума български. Тук завършва училището при съветското посолство. През 1968 г. е изведена върху бронята на съветски танк от нахлулата в чехословашката столица Червена армия, където е била със съпруга си. Това са родните протестъри – кучета, които мяукат. От шията към опашката русофоби, а на обратно – криптокомунисти и левичарски русофиловъди. Затова не бива да им се вярва нито дума и да се следят под лупа. А, и да не забравя – когато ви попаднат на мушката, трябва безпощадно да ги преследвате като съветски империалисти.

Но да се върна към Кристиан Таков. Напоследък преуспя в настояването за това, че задоволявал суетата си по безобидни начини, отказвал участие във властта, защото тя била развала за духа, създавала „опасни връзки“ и все в тази посока. Нека продължим с важното му откровение от едно негово интервю, след като беше избран за председател на АС на БТПП:

„Във всяка система обаче все някъде се е сврял човек. Той е слабото й звено. Председател на АС при БТПП за мен не е пост, а длъжност. Длъжност, която с оглед заявеното току-що, сами разбирате, ще е тегоба. Тя започва лесно и суетно днес с едно dixi (казах). И дай Боже да завърши с feci (свърших)“. Опасяваме се, че тази игра на думи на другаря протестър е ялова – преди да каже, той вече е свършил неща в далечното минало, които хвърлят сериозна сянка на съмнение върху чистотата на съвестта и справедливостта на решенията. Нека видим какъв човек се е сврял начело на АС на БТПП.

Времето е края на 90-те години на миналия век. Кристиан Таков е старши асистент по гражданско, семейно и търговско право в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и в същото време е арбитър по вътрешни и международни дела към Арбитражния съд на БТПП. Като такъв е ангажиран да арбитърства по един от казусите , който е трябвало да бъде разрешен от Арбитражния съд. Става дума за няколкогодишен спор между карловската фирма „Мегатрейд“, „Балканфарма“ ООД и „Балканфарма-Дупница“. През 1997, 1998 и 1999 г. „Мегатрейд“ ЕООД сключва договори за комисионен износ на стоки от двете фармацевтични компании.

„Балканфарма“ ООД от своя страна има договор с „Трояфарм“ ЕАД за закупуване на лекарствени средства от троянския производител.
Карловската фирма работи основно на руския пазар, където изнася лекарствените средства, закупени по горните договори. „Мегатрейд“ е напълно изрядна в плащанията, но в един момент в Русия настъпва финансов и стопански колапс – помните черното лято на 1998 г., когато борсите там се сринаха, а инфлацията придоби катастрофални размери. Руските контрагенти на „Мегатрейд“ спират да плащат (става дума за около 2 млн. долара), което автоматично спира възможността българският контрагент на „Балканфарма“ в Троян и Дупница да изплаща сумите по взетите от тях медикаменти. Според справка от архива на „Балканфарма“, задълженията на „Мегатрейд“-Карлово към 31 март 1999 г. са 1 251 010 657 неденоминирани лв. (или приблизително 1 251 010 лв. днес).

Основавайки се на специфичните клаузи на договора, от „Мегатрейд“ настояват, че те не дължат нищо на двете фармацевтични дружества. Защо това е така? Прочетете внимателно „Предмета на договора“. Там недвусмислено е записано, че „КОМИТЕНТЪТ възлага на КОМИСИОНЕРА, а последният приема при условията на този договор да сключи от свое име, но за сметка на КОМИТЕНТА външнотърговски договор (по-долу ВТД) за износ на лекарствени средства, наричани по-долу СТОКИТЕ. Казано иначе, „Мегатрейд“ сключва сделките с руската страна от свое име, но за сметка на предприятията производители в Троян и Дупница. Претенцията на предприятията на „Балканфарма“ са, че договорите са за покупко-продажба и поради това медикаментите трябвало да бъдат заплатени от „Мегатрейд“.

Както се вижда от факсимилетата обаче, договори за покупко-продажба има между двете дружества на „Балканфарма“ – това в Троян и другото в Дупница. Договорът с карловската фирма е за „комисионен износ“, което изисква „Балканфарма“ да си търси парите от руснаците. Спорът набира скорост и през 1999 г. „Мегатрейд“ се обръща към Арбитражния съд на Българската търговско-промишлена палата с настояване съдът да постанови, че не дължат сумата от 1 251 010 лв., тъй като руснаците не са превели парите за доставените лекарства, а по смисъла на договора „Балканфарма“ Троян и Дупница трябва да си търсят парите от тях. Никоя от страните не спори, че едни пари липсват, въпросът е формално кой трябва да се занимава с руснаците, докато се опитва да ги получи. Арбитражният съд на БТПП определя трима арбитри, които от своя страна избират председател по делото. Един от тези арбитри е днешният председател на същия Арбитражен съд на БТПП доц. Кристиан Таков. Делото се влачи цели две години, докато през ноември 2001 г. „Мегатрейд“ настояват за отвод на великия днешен моралист Кристиян Таков. Защо ли?
 
Конфликт на интереси – хем арбитър, хем адвокат
 
Основният мотив е, че от „Мегатрейд“ имат сериозни съмнения в неговата обективност. Те установяват, че името му фигурира в сайта на столичната адвокатска кантора „Джингов, Гугински, Кючуков и Величкова“. През 1998-1999 г. той е давал консултации по дела на двама техни клиенти - едно немско застрахователно дружество и хотелиерско дружество. През 2000 г. продължава да работи с тази кантора, която изисква от него отделни консултации по специфични казуси. Адвокатите на „Мегатрейд“ откриват също така, че тази кантора е описала като свой клиент холдинга „Балканфарма“, част от който са дружествата в Троян и Дупница, които в конкретния случай са страна по спора.

Според чл. 6, ал. 5 от устава на Арбитражния съд на БТПП „арбитрите са независими и безпристрастни при изпълнение на своите функции. Те не са представители на страните. Арбитрите са длъжни да пазят тайната на съвещателните заседания на съда, както и тайна относно данните, които са узнали във връзка с изпълнението на длъжността си“. Ал. 6 на същия член изисква „когато едно лице е предложено да бъде арбитър или председател на решаващия орган, то трябва да посочи в писмена декларация до Секретариата всички обстоятелства, които могат да породят основателни съмнения за неговата безпристрастност или независимост. Арбитърът има това задължение и след неговото назначаване. Тази декларация се изпраща на страните.“

Кристиан Таков не е посочил тези свои контакти и връзки в декларацията за безпристрастност и независимост. Освен уставът на АС на БТПП го задължава да направи това и по силата на чл. 13 от Закона за международния търговски арбитраж, който гласи: „Когато на едно лице е предложено да бъде арбитър, то трябва да посочи всички обстоятелства, които могат да породят основателни съмнения за неговата безпристрастност или независимост. Арбитърът има това задължение и след неговото назначаване.“

Адвокатите на „Мегатрейд“ основателно заявяват, че безпристрастността и независимостта на решаващите един спор арбитри е тяхно основно професионално задължение и дори при най-малкото съмнение за това те трябва да бъдат отстранявани и замествани от други арбитри. Адвокатите са категорични, че арбитърът Крисиан Таков не би могъл да е безпристрастен и независим при решаването на спор, по който страна е дъщерна фирма на клиент на кантората, с която той има определени отношения като юрисконсулт по търговско право. Молбата на карловската фирма обаче е оставена без разглеждане. Прието е, че кантората „Джингов, Гугински, Кючуков и Величкова“ е имала ангажименти само към корпоративната структура на „Балканфарма“, а не към нейните дъщерни дружества.

Прието е освен това, че връзката на Таков с кантората няма траен, а по-скоро спорадичен характер. Въпрос на прочит и тълкуване. Таков заявява, че не може да си направи и самоотвод, защото две седмици преди молбата на адвокатите на „Мегатрейд“ със съмнения в неговата безпристрастност решението на Арбитражния съд на БТПП вече е било факт и е подписано от 2/3 от решаващия състав по конкретното дело – Кристиан Таков и вторият арбитър са тези две трети от състава, които решават, че карловската фирма дължи на дружествата на „Балканфарма“ сериозни суми по договора за комисионен износ. Третият арбитър подписва решението с особено мнение, тъй като смята, че той противоречи на материалния закон.

Днес никой освен преките участници и потърпевши от този търговски казус не си спомнят за него. Делото в АС на БТПП е унищожено по давност, „Мегатрейд“ са пили една студена вода, а видният протестър и президентски съветник Кристиян Таков е председател на същия този Арбитражен съд на БТПП. Диалектика! Както беше казал някъде Хегел: „Щом се е случило, значи е справедливо!“ Справедливо ли? Я питайте собственика на „Мегатрейд“ – загубил е пари, а вие му цитирате Хегел. Току-виж помислил, че го псувате на влашки.