Икономистът Кузман Илиев коментира ситуацията и необходимостта от суровини във връзка с зелената сделка и войната в Украйна.

"Не забравяйте, че и пред 1800-та година сме били “въглеродно неутрални”, но човечеството е било 1 млрд. и да преживееш 30 годишна възраст е било постижение. Днес сме 8 млрд., а лекарствата, отоплението, транспортът, комуникациите – нормалният ни жизнен стандарт е базиран на добива и преработката на изкопаеми горива – нефт, въглища и газ.

Проблемът е, че за да е първият въглеродно неутрален континент, както казвате – Германия и Стария континент като се цяло се газифицираха като преход към зелената енергия, бягайки от въглища и ядрена енергия. Сега се вижда, че това е било голяма грешка. Самите суровини, които трябваше да реализират Зеления преход, днес са безбожно скъпи и дори дефицитни – не достигат. В този смисъл и Европа, и България в частност трябва да действат разумно и бързо.
Рудодобив, собствени залежи на природен и шистов газ, работа с бизнеса по улесняване внедряването на улавянето на въглероден диоксид, зелен водород, биомаса, солари и батерии. Но поетапно и разумно.


Прескачането на икономически стадии е рецепта за бедност и замърсяване – зелени днес ставаме само, защото сме натрупали капитал, с който можем да внедряваме новите технологии. Другото е утопия или простете – антиутопия".