Новият управител на Българската народна банка, който депутатите избраха наскоро, предизвика серия от коментари и притеснителни прогнози в обществото. Настоящият гуверньор Димитър Радев е издигнат от ГЕРБ-СДС и има подкрепата на ПП-ДБ и ДПС. Мнения по темата тази сутрин в ефира на БНТ дават икономистът Кузман Илиев и доц. Григор Сарийски от БАН.

Димитър Радев не е бил някакъв екзалтиран фен на еврозоната, което трябва да му се отчете като качеството. Той трябва да успее с послания и с действия към търговските банки да направи така, че те да са готови за новата среда, заяви Кузман Илиев.

По думите на икономиста нашата икономика влиза в един период на забавяне, лихвите са високи, а оттук насетне залогът не е да се доказваме на еврозоната, а самите ние да сме здрави като банкова система.

Първата основна задача на Народната банка е да управлява добре валутния борд. Има и някои проблеми по така наречената трансмисия. Нашите банки имат собствени спестявания и не зависят от централната европейска банка. Засега при нас лихвите се покачват, но с по-бавни темпове. Ще се види към края на годината като по-сериозен проблем, заяви още Илиев. И добави:

"Никой не ни гарантира, че ако стане проблем тип КТБ, ще реагираме адекватно. Сега минаваме от другата страна на планината, тръгваме по нанагорнището. И трябва да сме наясно, че еврозоната не е някаква манна небесна, тя също има изключителни проблеми. Важното е в случая да се намери някакъв политически консенсус.

"Можехме да го очакваме, при условие че кандидатурата не беше издигната от някоя от политическите сили. Но трябва да сме наясно, че това е тежък компромис, заяви и доц. Григор Сарийски от Института по изследвания на БАН.

Според него банките са започнали да вдигат стандартите за кредитиране, за да могат да капитализират част от печалбата си, а България е една от трите страни с жесток спад в индустриалното производство.

По думите на доц. Сарийски банките ще бъдат изправени пред предизвикателство, а БНБ, бидейки извън еврозоната, трябва да реагира самостоятелно. В Еврозоната се взимат решения, които важат за всички. Проблемът е, че когато се въвежда такава обща парична политика, това е нещо, което вреди на малките периферни икономики. 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук