За съжаление парламентаризмът се оказа компрометиран. Приветствам политиката на Асен Василев панически да не се вдигат данъци – това е добър сигнал към българския бизнес, който е много сложно положение в момента. Обаче когато на дискусията парламентаристите предложат нещо разумно, а иначе този неданъчен тормоз, тези проверки, тези неизпълними условия, да отпаднат, и те отпаднат и след това хората, които са в изпълнителната власт вземат някакво решение, което е наложено от парламентаристите, на мен ми се струва, че това не е добър сигнал. Това коментира пред bTV Кузман Илиев, председател на Съюза за стопанска инициатива.

"Нашите партньори биха ни ръкопляскали, ако вкарваме повече разум и дори нямаме дефицит", посочи анализаторът.

"За 2024 г. не трябва да има дефицит, защото икономиката започва да се забавя по много неприятен начин. Тези 3 процента дефицит могат да се постигнат по един много неприятен начин - с административни прийоми, с най-доброто намерение да се вкарат повече пари в хазната в ситуация, в която фирменият кредит тръгва нагоре, лихвите по него тръгват нагоре. В която промишлеността се забавя. Вижте Германия, търговският ни партньор, е в рецесия", обясни той.

"България е европейски шампион по неданъчни пречки за бизнеса. Много е важно какви сигнали даваме. Вие ако сте предприемач и не знаете тази война на къде отива, не знаете Черноморието какъв сезон ще има, и вносът очевидно спада, с което показва, че фирмите не знаят дали да купуват междинни продукти, износът намалява, това ти удря икономическия растеж, покачват ти се лихвите по кредитите.

Ти си предприемач, който е в изключително непредсказуема среда. Искаш да видиш политиците знаят ли какво правят. Те отиват, разбират се нещо и в един момент се оказва, че въобще не са постигнали съгласие и започват да играят политическа игра едни срещу други, с което объркват хората", заяви Илиев.

"Няма как бизнесът да работи под страх. Няма как администрация и различни органи, които се явяват контролни, да всяват страх и да правят проверки на едни хора, които в момента виждат тежък сезон заради спекулации и милитаризирането на Черно море. Не е това подхода.

Сега е моментът да кажем на тези хора: "Вижте, ние знаем, че ви е трудно, вие каквито и обороти да направите ще са добре дошли. Защото ако ви шокираме в момента и не можете да си платите кредитите и сте в безумна ситуация на несигурност, нищо няма да влезе в хазната". Тогава растежът ще е по-нисък, дефицитът ще нарасне, нашите партньори ще се ядосат", смята икономическият експерт.

От своя страна бившият председател на бюджетна комисия в парламента и съветник на служебния министър на финансите Любомир Каримански заяви: "Днес се случи нещо, което напомня за много за времето преди протестите през 2020 г.

Днес отново министър-председателят си позволи да поучава депутатите, да казва къде е сбъркала бюджетната комисия, да казва какво трябва да се поправи в парламента. Откога връщаме лентата назад, че Министерският съвет да управлява парламента. Днес за мен беше сложен край на Бюджетната комисия с това каре от лидери, което направиха. 100% заличиха дейността и авторитета на Бюджетната комисия.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук