Цените на петрола продължават да падат, а за това причините са много: американските петролни компании произвеждат твърде много „черно злато”. ОПЕК не е намалила добива достатъчно. Шофьорите по света не карат достатъчно автомобилите си, за да намаляват запасите от бензин достатъчно бързо. Но най-голямата „дива карта” в уравнението, която може да повлияе на цените на горивата само за ден, е богатата на петрол Либия, която е най-нестабилната страна в Северна Африка, пише "Ню Йорк Таймс".
В разрез с очакванията на почти всички експерти, производството на петрол в Либия се е покачило през последните месеци, като миналата седмица то достигна 885 000 барела дневно. Това е три пъти повече спрямо производството само година по-рано.

Неочаквано големия добив в Либия направи сериозен принос за спада на цените на петролните пазари. Във вторник сорта West Texas intermediate падна до най-ниската си точка от година насам -  $43.23 за барел, което е спад от 2.2%.

Успехът на Либия в петролния добив почти не е за вярване във време, в което страната е отчайващо разкъсвана между две противопоставящи се правителства и няколко враждебни племена и регионални военни лидери. Сделките се правят седмица за седмица между представителите на петролната индустрия и племената, които се борят за влияние в южната част на пустинята на страната, само за да държат петролопроводите в действие. Към това трябва да се добави и дипломатическия скандал около Катар и съседите му, чието ехо се усеща силно в Либия и заплашва петролния ѝ износ.

Въпреки това, очевидно безконтролната страна все пак успява категорично да подкопае усилията на ОПЕК да намали добива, като бранша прогнозира, че добивът в Либия ще достигне един милион барела дневно до края на юли. Такива обеми не са били виждани поне от четири години насам.

Превод и редакция: БЛИЦ