Инвестиционният климат се подобряваше в различните региони на Европейския съюз, когато избухна войната в Украйна. В миналото разтърсващи събития от подобен мащаб често предизвикваха сериозни диспропорции в регионалното развитие. Това се казва в нов доклад на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), озаглавен "Регионална кохезия в Европа 2021-2022".

В него се разглежда как европейските региони са се справили със сериозния икономически срив, предизвикан от пандемията от КОВИД-19 и доколко са подготвени да посрещнат бъдещи предизвикателства.

"Войната в Украйна може да сложи край на икономическия растеж в Европа", отбелязва вицепрезидентът на ЕИБ Лиляна Павлова.

"По време на кризата, предизвикана от КОВИД-19, бяха предприети значими политически решения, които помогнаха да бъде овладян икономическият срив. Въпреки това диспропорциите в развитието на регионите в ЕС не се преодолени. Европейската инвестиционна банка е готова да им помогне чрез експертна помощ и финансови инструменти, които са създадени специално за тях", категорична е Павлова.

Помощта, която ЕИБ предостави чрез своите политики, изигра ключово значение, за да бъде смекчено негативното влияние, което пандемията от КОВИД-19 оказа върху икономическото развитие на отделните региони в ЕС. Голяма част от фирмите, които оперират в тях, се възползваха от нея, се казва в доклада.

В развиващите се региони са регистрирани по-малко фирми (28 процента), които са получили субсидии от банката, в сравнение с по-слабо развитите региони (40 на сто от фирмите) и регионите, които не са обект на кохезионната политика (37 процента).

"За да бъде смекчен негативният ефект, който войната оказва в момента върху отделните региони, е изключително важно всяка регионална общност да получи подкрепа, която е предназначена специално за нея", отбелязва Дебора Револтела, главен икономист на Европейската инвестиционна банка.