Lowy Institute в международно изследване разкри как се справя България с пандемията
С най-добри оценки на първо място е поставена Нова Зеландия, а на последно се оказва Бразилия
Австралийско проучване анализира усилията на 98 страни в борбата срещу пандемията. Според учените, най-добре се справя Нова Зеландия, а най-зле Бразилия. Кой още е сред първенците? И къде е България? Това разкрива "Дойче веле".
Кои страни се справят най-добре с пандемията? В ново обширно международно изследване, проведено от австралийския Lowy Institute със седалище в Сидни, България се класира на 67 място. За сравнение: в същата класация Германия заема 55 място от общо 98 анализирани държави.
С най-добри оценки на първо място е поставена Нова Зеландия, а на последно се оказва Бразилия. "Някои страни се справят с пандемията по-добре от други, но повечето сякаш се надпреварват кой ще постигне по-слаб резултат", обобщават авторите на изследването, цитирани от "Франс Прес".
Те са изработили и индекс на ефикасността на мерките срещу пандемията, според който със 100 се оценява максимално постижение, а с 0 - минимално. Индексът на България е 37,4, а на Нова Зеландия - 94,4.
Има страни, които се справят доста по-добре от Германия с коронавируса - Нова Зеландия, държави в Азия, а дори и в Африка. Германия би могла да се поучи от тях.
Ето как те се борят срещу пандемията
Независимият институт оценява мерките на националните правителства срещу COVID-19 въз основа на 6 критерия, сред които са броят на заразените и на починалите, както и обхватът на PCR-тестовете. След Нова Зеландия сред първите десет се нареждат още Виетнам, Тайван, Тайланд, Кипър, Руанда, Исландия, Австралия, Латвия и Шри Ланка.
Прави впечатление, че част от отличниците са оградени от вода, което им позволява по-добре да контролират разпространението на заразата. Специално Нова Зеландия отрано затвори границите си, наложи обхватен локдаун и проведе масови тестове и с тези мерки коронавирусът можеше да бъде държан под контрол.
Последната страна в класацията - Бразилия, е документирала 218 000 починали в резултат от COVID-19. В списъка на зле справящите се влизат още Мексико (97 място), Колумбия (96), Иран (95) и САЩ (94). Президентите на Бразилия и на САЩ, Болсонаро и Тръмп, дълго време омаловажаваха опасността, припомнят техните критици. Двамата популисти многократно се присмиваха на носенето на маски, отхвърляха налагането на локдаун, а в крайна сметка и сами се заразиха с вируса.
Колкото до Китай, откъдето тръгна COVID-19 - тази страна изцяло отсъства от класацията, защото изследователите смятат, че тамошните власти не са предоставили достатъчно публична информация.
Повече корупция, по-малко успехи в пандемията
Авторите на изследването твърдят още, че класацията е съставена без оглед на политическата система в отделните държави. От проучването им се оказва, че по принцип малките страни с население под 10 милиона души сякаш се справят по-добре с пандемията.
"По принцип по-малките страни с по-малко население, където обществата са по-добре споени, а институциите си вършат работата, имат сравнително предимство в борбата срещу глобални кризи, каквато е пандемията", се казва в доклада на Lowy Institute.
"Франс Прес" припомня, че от началото на пандемията през декември 2019 година 100 милиона души са се заразили с коронавируса, а 2,2 милиона са починали след разболяване от COVID-19.
През седмицата беше публикувана и друга класация, която има косвено отношение към борбата срещу коронавируса: Индексът за възприятие на корупцията на правозащитната организация "Трасперънси Интернешънъл".
Авторите на това допитване твърдят, че колкото е по-високо равнището на корупция в една държава, толкова по-зле се справят властите с пандемията. И в тази класация Нова Зеландия (заедно с Дания), се нарежда на първо място, докато България е сред последните в ЕС, редом с Румъния и Унгария.
Последвайте ни
0 Коментара: