"През последните месеци все по-често се задава въпросът - защо да гласуваме след като най-вероятно ще бъде същото, имаме еднакви партии, ще получим същите победители и ситуацията няма да бъде коренно променена. Има смисъл да се гласува".

Това заяви социологът от "Алфа Рисърч" Геновева Петрова по повод последното изследване на социологическата агенция.

Геновева Петрова

По думите й на пръв поглед картината изглежда много подобна на тази, която имахме миналата година: "ГЕРБ влиза като фаворит в тази предизборна кампания с 25,4% подкрепа от твърдо решилите да гласуват и с много висока мобилизация за участие.

Симпатизантите на ГЕРБ и ДПС са най-мобилизирани за предстоящия вот. От друга страна ПП-ДБ - другата част, която бе от доскорошното управление, влиза в надпреварата с една по-слаба подкрепа и разколебани позиции.

Това до голяма степен се дължи на атаките и публичните скандали, но тези атаки от друга страна мобилизират нейните най-твърди привърженици, при което тя успява да запази втората позиция със 17,5%".

По думите на социолога обаче при ПП-ДБ все повече проличава липсата на електоралната периферия - избирателите не са част от най-твърдото ядро, а при предишни изори са имали аргументи да гласуват за тях.

"Аналогична ситуация се наблюдава в полето, което ние условно наричаме ляво популистко поле, където наблюдаваме един много активен обмен на симпатизанти и гласоподаватели между партии като "Възраждане", "БСП", "Левицата", новосформираната коалиция "Солидарна България".

Тук също има относително слаба мобилизация, която очакваме, че в хода на кампанията ще внася динамика в подкрепата на всяка от тези партии", обясни Петрова, цитирана от "Фокус".

Тя отбеляза, че един от основните въпроси е до каква степан дисперсията на вота в ляво ще помогне на някои от партиите да стабилизират позициите си, а на други респективно да се окажат с по-слаби позиции.