Петицията на германските парламентаристи с искане да се въведат нови санкции против Русия напомня, че вече наближава предизборният период в Германия, пише в анализ gazeta.ru. Този документ демонстрира също така и политическия обрат в нагласите на Ангела Меркел, защото партията й все по-малко се ориентира към сегашните си съюзници в коалицията.
Шефът на комитета по външните работи на германския бундестаг Нобрет Ретген заяви, че сирийският Алепо "вече е паднал", а за да се случи това не малка роля е изиграла и Русия. "Успешният завършек на обсадата на Алепо се превърна в победа за президента Башар Асад, за Росия и за Иран", твърди Ретген в интервю за телевизионния канал ARD.
 
Според него това е силен политически сигнал. "Алепо е последният голям град, удържан от сирийските бунтовници. Това е не само важна стратегическа точка. Това е и символ на това, които никой в Сирия не е правил до момента."
 
Ретген има предвид западната коалиция и твърди, че нейната основна задача е да удържи Русия в Сирия.
"Много се говори за военните престъпления в Сирия. Но думата "Русия" в този контекст отсъства напълно", твърди още политикът от Бундестага. "Да се нарекат нещата със свои имена, да се посочи главният военнопрестъпник в Сирия - това трябва да стане не просто наше желание, а наш дълг", убеден е Ретген.
 
На 29 ноември Външното министерство на Германия публикува официално изявление, в което изразява безпокойство от действията на Русия и Иран на сирийската територия. Ретген, от своя страна, настоява, че санкциите трябва да бъдат въведени само срещу Русия. "Да, ние искаме да протегнем ръка на Москва, искаме да отворим нова страница в двустранните ни отношения, но не можем да мълчим, когато в Русия се извършват военни престъпления", добавя немския политик.
 
Самият Ретген е представител на Християн - демократическия съюз от управляващата партия в Германия, на която председател е Ангела Меркел.
 
В момента Ретген и още един депутат от бундестага - Франциск Брантнер са изготвили петиция, която призовава властите на ЕС да въведат нови санкции против Русия и да обезпечат въздушен коридор за снабдяването на Алепо.
 
Според Александър Рар, научен директор на немско - руския форум, петицията на Ретген и Брантнер е само декларация за намерения. Дори и заради това, че решение за нови санкции против Русия на ниво ЕС трябва да бъде съгласувано с всички членове на съюза.
 
Между другото, още в края на октомври Евросъюзът не успя да съгласува новия пакет антируски санкции, защото Италия, Испания, Австрия, Кипър и Гърция гласуваха против. Едва ли тези държави ще преосмислят позициите си, разглеждайки петицията на Ретгена и Бартнер.
 
"Тези депутати са важни фигури в бундестага. Петицията за Сирия отразява друг, важен за Германия политически процес. Това е един от първите признаци за това, че Меркел започна да се ориентира към друг формат на управляваща коалиция", убеден е Александър Рар.
 
Според него Меркел и нейния Християн - демократичен съюз ще спрат да се ориентират към коалиция със социал - демократите в Германия, които се отнасят към Русия малко по-позитивно.

Превод и редакция БЛИЦ