Министерството на транспорта с ексклузивни разкрития пред БЛИЦ за нахлуването на протестиращи в сградата
Припомняме, че както БЛИЦ писа извънредна ситуация се разигра около сградата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията в София. Учреждението, което се намира в самия центъра на столицата – на улица „Ген. И. В. Гурко“ 5, било „атакувано“ от група граждани.
Той обясни, че не се страхува от публичен натиск и няма да се подведе, след като те не са показали нищо като сигнали в последната година. Попов обясни, че всички неща, които коментират са за стар период от време - 2014 и 2015 година, за който са извършени проверки.
"Министерството е подавало сигнали за всички арести. Установени са груби нарушения при някои пунктове, като 350 са подложени на условен надзор. Установено е от НАП, че не са отчитани прегледи, чиято обща стойност е близо 20 милиона лева. Около 11 авто школи са с отнети права", допълни той пред медията ни.
Преди акцията е имало среща и със служители от службите.
"Подготвят се сериозни законодателни промени. Например задължително въвеждане на изпит на полигон. Искаме да върнем това. Също така маршрутът да бъде с автоматична система, която да избира от къде да се минава, за да не бъдат давани по-лесни или по-трудни пътища и за всички да бъде еднакво.
Искаме и нова система в практическия изпит, която ще представлява намаляване на изпитните въпроси и въвеждане на интерактивни видео кадри, в които да се разберат реакциите на шофьора. Остава идеята за защитени бели автомобили, които да са държавни и да минимализират участието на субективни фактори, за да се проверят изпитвачите дали помагат чрез натискане на педали или забравен мигач, това може да стане само с държавни автомобили. Нужни са около 120 такива автомобили", допълни още той.
Попов разкри, че в последната година има 100-тина случая с фалшиви лични карти.
Заместник-министърът на транспорта Ангел Попов
От министерството искат да направят и връзка между уредите за измерване на автомобила с централизирана система, така че в момента, в който уреда види, че автомобила е технически неизправен, да бъде подаден сигнал. Контролът над всички автосервизи е сред приоритетите на министерството в момента.
"Хората нямат никаква гаранция и защита на правата им. Ако например е трябвало да ви бъдат сменени накладките и стане катастрофа, да се види в системата къде се е правил ремонта и да носят отговорност за това. Така ще има електронна система с история за всеки автомобил и ще се подобри техническата изправност на пътните превозни средства. Ще бъде много по-лесно и закупуването на автомобил, тъй като ще можете да видите всичко, което в годините е правено по него и ще имате ясна представа за състоянието му към момента", каза още Попов.
Министерство на транспорта ще поиска и да бъде премахната таксата за престой в такситата.
"Искаме да няма такса престой за такситата, каквито са и изискванията по евродиректива. С „минута-престой” се водят най-големите измами. Трябва да има фиксирана и защитена връзка между устройството и апарата. В момента помпите, които се използват, са едни малки чипове, които са почти незабележими. Чрез тях се извършва именно тази измама, а нашата цел е да я елиминираме и пътниците да бъдат защитени", заключи той.
Никол ИВАНОВА, БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: