Откакто милиардерът Илон Мъск застана плътно до Тръмп и заяви, че в бъдещата администрация би искал да се занимава с въпросите за оптимизиране на държавните разходи, стои въпросът: Как ще изпълни обещанието си да свали от бюджета на Америка 2 трилиона долара (държавните разходи възлизат на 6,75 трилиона).

"Парите ви се губят и Министерството на правителствената ефективност ще го поправи. Ще принудим правителството да ви остави на мира и да се измъкне от портфейлите ви", заяви преди месец Мъск.

15 дни по-късно Тръмп, вече като бъдещ президент на САЩ, обяви създаването не на Министерство, а на нова агенция - DOGE и определи за шефове Мъск и 39-годишния бизнесмен Вивек Рамасвами, който току що влезе в клуба на милиардерите.

Подробностите за „Планът Мъск“ станаха ясни на 20 ноември, когато двамата бъдещи съпредседатели на DOGE публикуваха съвместна статия в The Wall Street Journal, в която вдигнаха завесата как ще променят държавната машина на САЩ.

Те са категорични, че начинът, по който сега функционира правителството на САЩ противоречи на идеята на бащите-основатели на Съединените щати, според която страната е трябвало да се ръководи от избрани политици, докато всъщност това се прави от "милиони неизбрани, неназначени държавни служители в публични институции, които се смятат за защитени от уволнение чрез защита в държавната администрация".

Причината за това е, че повечето разпоредби не са закони, приети от Конгреса, а правила и разпоредби, изготвени от бюрократите. Това пък е увеличило данъчна тежест върху американските граждани, а разрастващият се държавен апарат вече се е превърнал в екзистенциална заплаха за Съединените щати.

3 основни задачи

Агенцията няма да бъде част от правителството на САЩ и бизнесмените няма да станат държавни служители. Те ще работят с Белия дом и Службата за управление и бюджет като съветници на свободна практика.

Двамата ще имат 3 основни задачи - да премахнат излишните регулации, да намалят разточителните разходи и да преструктурират федералните агенции.

Целта Тръмп формулира така: Те ще работят заедно, за да освободят нашата икономика и да направят правителството на САЩ отговорно пред "НАС, НАРОДА" (първите две думи от Конституцията на САЩ.

Мъск и Рамасвами ръководят малък екип от "най-добрите умове на Америка", които са специализирани в техническите и правните аспекти на гигантските промени.

По-голямата част от бъдещите реформи ще се правят с президентски укази, а не чрез приемане на нови закони в Конгреса.

Тъй като това ще е неправителствена агенция, назначаването им няма да изисква съгласието на Конгреса. Работата им започва веднага след встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари 2025 г. И приключва не по-късно от 4 юли 2026 г., когато ще бъде отбелязана 250 г. от подписването на Декларацията за независимост на САЩ.

"Ние сме предприемачи, а не политици. Ще работим като външни доброволци, а не като федерални служители. За разлика от правителствените комисии или консултативните комитети, ние няма просто да пишем доклади или да режем ленти. Ще намалим разходите", обеща Мъск.

Стоп на бюрокрацията

Като начало Мъск ще подготви за Белия дом списък от „няколко хиляди“ излишни и незаконни регулации, приети от федералните министерства. След това Тръмп ще подпише изпълнителни заповеди за спирането им и така ще отвори процеса на преразглеждането и отмяната им. Бизнесмените цитират и две решения на Върховния съд като правно основание за подобен ход.

Те са наясно, че подобни мащабни действия могат да предизвикат вълна от обвинения в злоупотреба с власт от страна на изпълнителната власт.

"Всъщност това ще бъде корекция на предишната злоупотреба с власт от страна на изпълнителната власт, в резултат на което хиляди разпоредби, приети по административна воля, никога не са били разрешени от Конгреса", казва Мъск. За да не стане така, че след приключването на реформите следващият президент да върне предишните разпоредби ще е записано, че това ще се случва само с решение на Конгреса.

Съкращения и петдневна седмица

Премахването на излишните регулации ще осигури свиване на персонала на държавните агенции. За тази цел хората на Мъск ще определят за всяка федерална агенция минималния брой служители, необходими за изпълнение на нейните функции, предписани от Конституцията и законите.

"Броят на федералните служители, които трябва да бъдат съкратени, трябва да бъде поне пропорционален на броя на федералните разпоредби, които трябва да бъдат отменени: необходими са по-малко служители, за да се наложат по-малко разпоредби, а самата агенция ще издава по-малко регулации, след като обхватът на правомощията й бъде правилно ограничен", обяснява Мъск.

Какво ще се случва с уволнените? Мъск е категоричен, че голямата част от тях няма да останат безработни, защото ще се ангажира с преместването им в частния сектор, тъй като бизнесът страда от липса на квалифицирана работна ръка.

Всъщност, Мъск има голям опит с политиката на масови съкращения. След закупуване на Twitter през октомври 2022 г., почти 80% от служителите му бяха съкратени. Част от тях той назначи в другите си компании. А социалната мрежа спести за година около 100 милиона долара, които впоследствие инвестира.

Президентът на САЩ също се очаква да е активен в тази посока, като насърчава ранното пенсиониране на държавните служители и изплаща обезщетения на всички, които доброволно се съгласят да напуснат държавната служба.

Предвижда се няколко от правителствените отдели да бъдат преместени от Вашингтон в други части на страната.

Слага се край на хоум офиса, както и на четиридневната работна седмица, там, където е въведена.

"Ако федералните служители не искат да се появят на работа, американските данъкоплатци не трябва да им плащат за привилегията да останат вкъщи", категоричен е Мъск.

Според критиците му, един от които е Брайън Ридъл, старши сътрудник в дясноцентристкия мозъчен тръст "Манхатънски институт", намаляването на персонала на федералното правителство няма да намали значително държавните разходи.

Според него 305 милиарда долара или едва 4% от общия бюджет се харчат годишно за заплати на държавните служители.

Дори съкращенията да са почти една четвърт и да намалят едва със 100 милиарда долара разходите на бюджета, следващото перо от плана на Мъск ще зачеркне много по-голяма сума.

Край на субсидиите за безброй НПО

Той планира да одитира голяма част от правителствените договори, като ще обърне специално внимание на Пентагона. Мъск вече обяви, че Министерството на отбраната се е провалило седем пъти подред, а ръководството му "няма представа как се харчи годишният му бюджет, който надхвърля 800 милиарда долара".

Заедно с проверката и отхвърляне на отбранителни договори, започва и прекратяването на финансирането на програми, отпуснати от Конгреса без разрешение.

Включването в тази част на плана на безвъзмездни средства за международни организации се оказа и най-коментираната тема в България, защото ще бъдат потърпевши стотици от нароилите се НПО-та, които от години се издържат с презокеанско финансиране по време на демократите.

Това ще засегне и медии не само у нас, но на много места, включително в Америка.  Предвижда се прекратяване на финансирането на Обществената радио- и телевизионна корпорация (която включва повече от 1500 регионални радио и телевизионни станции). Вървят вече спекулации, че ще се спират програми, свързани с бедността, но Мъск отрече това, особено когато става въпрос за ветерани.

Към общата сума на намалението на сегашните разходи се добави и още нещо. Мъск и Рамасвами се готвят да ограничат правомощия на конгресмените.

Предвижда се отмяна на Закона за контрол на бюджета и конфискацията на Конгреса на САЩ. Той бе приет преди половин век и забранява на президента да спира бюджетните кредити, които вече са договорени от законодателите.

Очаква се отмяната да стане от Върховния съд, където консервативните съдии вече имат числено превъзходство (шест от девет).