"Средата за сигурност е динамична и изисква постоянна адаптивност, ако дадена страна иска да гарантира стабилността си. Договорът между НАТО и Русия от 1997 година беше съставен в една по-оптимистична среда. В договора експлицитно е споменато, че нито една от страните може да се меси на другата. НАТО има политика за отворените врати и никога нищо друго не е договаряно с Русия".

Това каза пред БНР д-р Мартин Соколов, експерт от Центъра за изследване на националната сигурност и отбраната към БАН, магистър по международни отношения от Университета в Маастрихт и бивш анализатор в структурите на НАТО. Коментарът му е по повод 25-ата годишнина от подписването на договор между НАТО и Русия в Париж с обещание за всеобхватен мир.

"И преди е имало турбулентни моменти между НАТО и Русия като войната в Грузия, но те не постигнаха сеизмичен ефект, който да сложи край на перспективите за сътрудничество между Москва и НАТО. Но незаконното анексиране на Крим промени цялата среда за сигурност по източния фланг на НАТО".

Соколов допълни, че теорията - Путин засили разширяването на НАТО, е реалистична.