„Цените на топлинната енергия, по които продаваме са пресметнати на база 50лв цена на природния газ, която беше актуална към юли миналата година. От тогава цената на природния газ, който е основното ни гориво, се повиши трикратно, а нашите услуги са с непроменени цени. Ударът на високите цени на природния газ върху газовите топлофикации е огромен.

Надяваме се да успеем да инвестираме допълнително в използването на биомаса и подобряване на състоянието на съоръженията. За съжаление имаме недовзет приход, който до края на регулаторния период може да достигне 4 000 000 лева. Цифрата е пресметната на база Наредбите за регулиране на цените на топлинна и електрическа енергия.

Няма как да ни останат пари за инвестиции, тъй като при действащите цени не можем да покрием дори основните си разходи. Надявам се държавата да обърне внимание на това.“ каза изпълнителният директор на Топлофикация Велико Търново, инж. Александър Димитров.

Директорът разясни, че при всички положения, ако се съблюдава утвърденият модел за изчисляване на цените на топлинната и електрическа енергия при пълно спазване на разпоредбите и законодателството, трябва да има увеличение на цените и на двете услуги.

„Крайната дума е на КЕВР, но при всички положения е по- добре държавата да поеме част от високите цени, а не гражданите. Сега е моментът държавата да влезе в своята социална роля и да спре огромното покачване на цените на всички стоки и услуги, за целта би могла директно да компенсира производителите.“ каза инж. Александър Димитров.

Инж. Димитров отбеляза, че част от недовзетия приход се формира и поради нарастването на цената на въглеродните емисии.

„Пандемията, мораториумът, войната, несигурните доставки на природен газ и увеличението на цените на всички основни материали и консумативи също нанасят огромни щети върху дейността на производителите на енергия. Правим, каквото е по силите ни, за да издържим на огромния натиск, но става все по- трудно. Моментът е труден за всеки един бизнес в България“ каза инж. Александър Димитров.