"Проговорите за мир вървят на две нива - от една страна са между Русия и Украйна, а от друга - международните усилия, комуникацията на редица държави с Русия за спиране на войната. Създаването на директен канал за комуникация между Москва и Киев е от ключово значение, но се създава впечатление за отсъствието на чувство за спешност".

Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения. 

Според него военните действия ще продължат до момента, в който се стигне до съгласие в преговорите:

"Няма друг начин за приключване на една война, освен политическите преговори. ... Друг е въпросът, че самите преговори не вървят достатъчно бързо". 

По думите на Кючуков прекратяването на огъня не е изведено като приоритетна цел на преговорите:

"Създава се впечатление, че и двете страни разчитат да получат някакви допълнителни аргументи в хода на преговорите от развитието на бойните действия. За Русия е важно да получи пълен контрол на сухоземната връзка до Крим. За Украйна е важна трупаната всеки ден международна подкрепа, както и лавината от санкции, заливаща Русия, която става все по-тежка".

Дипломатът подчерта, че и двете страни са изразили надежда за очертаваща се рамка на възможно споразумение: 

"Русия постави като основно условие неутралитета на Украйна и като че ли по това искане нещата са най-близко до компромис. ... Тук тъжната ирония е, че проблемът, послужил за мотив за началото на войната, се оказа достатъчно лесно разрешим и то по политически път, което поставя въпрос защо това не беше направено преди военните действия". 

Прогнозата на Любомир Кючуков е:

"Както и да завърши войната, след нея ни очаква изключително тежък период на международна конфронтация, на липса на политически диалог и до голяма степен на ерозирали и неефективни международни институции".