Американските политици изпитват носталгия по следвоенния период и не осъзнават, че САЩ вече не са в състояние да заемат мястото на световен лидер, пише The National Interest.
Носталгията по следвоенния период , когато САЩ демонстрираха превъзходство във военноикономическата и политическата сфера е напълно разбираема, обаче не трябва да се забравя, че това е било изкуствено и се основавало на факта, че целият свят лежал в руини след Втората световна война, счита Бари Гуин в публикацията си American Power in an Age of Disorder.

Тогава антикомунистическата идеология беше обратната страна на американското кредо. При това Вашингтон разглеждал като партньори и за част от „свободния свят” страни като Саудитска Арабия и Пакистан, пише NI.

„Зад тези „бракове по сметка” обикновено стояха достатъчно сериозни стратегически причини, но от тези съюзи неизбежно лъхаше лицемерие” – се казва в публикацията.

Когато Съветският съюз си отиде и противопоставянето на комунистическата идеология загуби своята значимост, то и глобалното влияние на САЩ загуби своята сила. Либералният нравствен облик на Вашингтон, който стоеше в основата на американското превъзходство, не издържа натиска на националната, етническата и религиозната принадлежност. Налаганата от САЩ демокрация не можа да стане достоен отговор на конфликтите в Африка и в Близкия Изток, счита Гуин.

Всичко това сочи, че на американското превъзходство е дошъл краят. САЩ вече никога няма да си върнат ролята на лидер и трябва да пазят това, което им остана от миналото величие.

NI отбелязва, че ако Вашингтон иска да запази позициите си, то на първо място трябва да разграничи необходимото от желаното, а желаното от възможното.

В разреда на „желано” за САЩ влиза запазване на контрола, обаче проблемът е там, че това не се оказва възможно, обобщава авторът.

Превод и редакция: БЛИЦ